WorpPress Sitenizin RSS Linkleri

1) Yazılar için RSS: Yeni yayınlanan tüm yazılar için bir RSS sayfası. Site ana sayfası üzerine /feed eklenerek ulaşılabilir (Örneğin www.siteadı.com/feed). Ancak WordPress bir alt klasörde, siteadı.com/blog gibi bir yerde kuruluysa o zaman RSS adresimiz de www.siteadı.com/blog/feed şeklinde olur. iebc.net için www.iebc.net/feed şeklindedir.

2) Tüm yorumlar için RSS: WordPress sitenize yapılan tüm yorumları da bir RSS ile görüntüleyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken site adresi üzerine /comments/feed yazmak (Örneğin www.siteadı.com/comments/feed). Weblopedi.net için www.weblopedi.net/comments/feed şeklindedir.

3) Bir yazı veya sayfadaki yorumlar için RSS: Eğer çok yorum alan bir yazınız veya sayfanız varsa bunun da yorumlarını ayrıca takip edebilirsiniz. Yapmanız gereken ise oldukça basit. Hangi yazı veya sayfa için istiyorsak eğer onun tam adresinin sonuna /feed eklememiz yeterli olacaktır. Örneğin bizim ziyaretçi defteri sayfamız için www.weblopedi.net/ziyaretci-defteri/feed. Bunu yayınladığınız yazılar için de yapabilirsiniz. www.weblopedi.net/5998-wordpress-sitenizdeki-rss-sayfalarini-kesfedin.html şeklindeki adrese uygulanmış hali şu şekildedir: www.weblopedi.net/5998-wordpress-sitenizdeki-rss-sayfalarini-kesfedin.html/feed

4) Bir yazar için RSS: Eğer farklı yazarların yer aldığı bir WordPress sitede yalnızca belli bir yazar tarafından yazılan yazıların RSS sayfasını görmek istiyorsanız yazar sayfasının arkasına /feed şeklinde eklememiz yeterli. Yazar sayfasının link şablonu şu şekildedir: www.siteadı.com/author/yazaradı. Bu yazarın RSS sayfası ise www.siteadı.com/author/yazaradı/feed ‘dir. Örneğin yazar olarak benim RSS sayfama www.weblopedi.net/author/gdurmaz/feed linki ile ulaşabilirsiniz.

5) Bir kategori için RSS: Kategoriler için de önceki yöntemlerimizin aynısını uyguluyoruz. Kategori linkimizin sonuna /feed ekliyoruz. Örneğin sitemizde teknoloji kategorisi için www.weblopedi.net/teknoloji/feed adresini kullanabiliriz.

6) Bir etiket için RSS: Bir WordPress sitede aynı etikette yazılan yazıları takip etmek isterseniz etiket linkinin sonuna /feed eklememiz yeterli. Örneğin sitemizdeki Sony etiketi için www.weblopedi.net/tag/sony/feed linkini RSS adresi olarak kullanabiliriz.


Bedri Yılmaz

7 yaşına kadar İsviçre’de yaşamış, babasının doktora eğitiminin sona ermesiyle birlikte ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünü bitirmiştir. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu yüksek lisans eğitimi görmüştür. İş hayatına üniversite süresince dış ticaret ile uğraşarak başlamış, özellikle ihracat alanında yoğunlaşmıştır. Ayrıca ev tekstili ithalatına yönelmiş, Türkiye’de bayiler ile bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Ardından reklam ajanslarında yönetici pozisyonlarında faaliyet gösterdikten sonra ticari faaliyetlerine ara vermiş, çocukluktan beri merak saldığı fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmaya karar vermiştir. Türkiye’nin birçok yerini fotoğrafçılık amaçlı gezmiş, fotoğraf ve video çekimi alanındaki çalışmalarını uzmanlık seviyesine taşımıştır. Havadan drone çekimleri, tanıtım filmleri, kamu spotları konularında prodüksiyon hizmetleri gibi alanlarda birçok proye imza atmıştır. Çevre Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının fotoğraflanması, video çekimlerinin yapılması, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için İncesu Kanyonu’nun tanıtım filminin ve sosyal medya atağının yapılması, Fatih Belediyesi’nce Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Fatih’in Sokaklarında Tarihe Yolculuk” isimli kitapta yer alan Fatih ve Eminönü sokaklarının çekimlerinin yapılması gibi projelerde yer almıştır. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde yer almış en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sergisinde yer almıştır. Öte yandan çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyet göstermekte, gönüllü olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktadır. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğrafmetre, Gülümseyin Çekiyorum, Lotus Sanat, Art-Istannbul gibi fotoğrafçılıkla ilgili dernek ve gruplara üyeliği vardır. Sosyal medya yönetimi ve itibar yönetimi konularında uzmandır. Bu konulardaki bilgi birikimini Internet e-Business Company’nin (iebc.net) internet sitesinde ve kişisel sitesinde (bedriyilmaz.com.tr) blog yazılarıyla paylaşmaktadır.

Benzer Yazılar

RSS
Okunan 54
RSS (Rich Site Summary), çoğunlukla blog ve haber siteleri tarafından kullanılan ve yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan bir bil...
RSS Linkini Kontrol Eden Site: validator.w3.org
Okunan 58
XML ve RSS linklerini kontrol eden bir internet sitesi: validator.w3.org/feed