WordPress Kullanıcı Yetkileri

WordPress çeşitli rollere ve yetkilere sahip kullanıcı yönetim sistemi ile birlikte gelir. Her kullanıcının sahip olduğu yetkileri ve yetenekleri vardır.

Yönetici olarak, WordPress sitenizdeki tüm yetkilere sahipsiniz demektir. WordPress’te

  • Yönetici (Administrator)
  • Editör (Editor)
  • Yazar (Author)
  • İçerik Sağlayıcı (Contributor)
  • Abone (Subscriber)

    rollerine sahip kullanıcı türleri vardır.

 

 

Yönetici: WordPress sitenizi en güçlü kullanıcı rolüdür. Yönetici (admin) rolüne sahip kullanıcılar yeni yayın ekleyebilir, sitedeki herhangi bir kullanıcının yayınlarını düzenleyebilir ve hatta bu yayınları silebilir. Yayınlara ait yazar bilgilerini değiştirebilir.

Eklenti, tema yükleyebilir, düzenleyebilir ve silebilir. En önemlisi bir yönetici kullanıcısı, siteye yeni kullanıcılar ekleyebilir, mevcut kullanıcılarla ilgili bilgileri şifreleriyle birlikte değiştirebilir ve herhangi bir kullanıcıyı silebilir.

Bu rol temelinde site sahipleri için ayrılmıştır ve WordPress sitenizin tam kontrolünü sağlar.

 

Editör: WordPress’deki editör rolüne sahip kullanıcılar, sitenizin içerik bölümleri üzerinde tam kontrole sahiptir.

Başkaları tarafından yazılanları da içeren bir WordPress sitesinde yayın ekleyebilir, bunları düzenleyebilir, yayınlayabilir ve silebilir.

Bir editör kullanıcısı aynı zamanda yorumları denetleyebilir, düzenleyebilir ve silebilir. Tabii Editörlerin site ayarlarınızı değiştirme, eklentileri ve temaları kurma veya yeni kullanıcılar ekleme gibi izinleri yoktur.

Yazar: Yazar rolündeki kullanıcılar kendi yazılarını yazabilir, düzenleyebilir ve yayınlayabilir. Ayrıca, yayınlansa bile kendi yayınlarını silebilir.

Yazı yazarken yazarlar kategoriler oluşturamaz, ancak mevcut kategoriler arasından seçim yapabilirler. Öte yandan, yayınlarına etiket ekleyebilirler.

Yazarlar, incelemeyi bekleyenleri de dahil tüm yorumları görüntüleyebilir, ancak kendi yazısı haricindeki yazılara yapılan yorumları onaylayamaz veya silemez.

Ayarlara, eklentilere veya temalara erişimi yoktur. Bu nedenle, bir yayın yaptıklarında kendi yayınlarını silmek dışında, bir sitede oldukça düşük riskli bir kullanıcı rolleri vardır.

 

İçerik Sağlayıcı: İçerik sağlayıcılar yeni yayınlar ekleyebilir, kendi yayınlarını düzenleyebilir, ancak kendi yazılarını yayımlayamazlar. Yazı yazarken yeni kategoriler oluşturamazlar. Ancak, yayınlarına etiket ekleyebilirler.

İçerik sağlayıcı bir kişinin en büyük dezavantajı ise, dosya yükleyememesidir (diğer bir deyişle kendi yazılarına resim ekleyemezler.)

İçerik sağlayıcı bir kullanıcı cevaplanması bekleyen yorumları bile görüntüleyemez, yorumları onaylayamaz veya silemezler.

Ayarlara, eklentilere veya tema ayarlarına erişimi yoktur, bu nedenle sitenizdeki ayarları hiç bir şekilde değiştiremezler.

 

Abone: Abone kullanıcı rolündeki kullanıcılar WordPress sitenize giriş yapabilir ve kullanıcı profillerini güncelleyebilir.

İstedikleri takdirde şifrelerini de değiştirebilirler. WordPress yönetici alanınızda yazı yazamaz, yorumlara bakamaz veya başka bir şey yapamazlar.


Bedri Yılmaz

7 yaşına kadar İsviçre’de yaşamış, babasının doktora eğitiminin sona ermesiyle birlikte ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünü bitirmiştir. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu yüksek lisans eğitimi görmüştür. İş hayatına üniversite süresince dış ticaret ile uğraşarak başlamış, özellikle ihracat alanında yoğunlaşmıştır. Ayrıca ev tekstili ithalatına yönelmiş, Türkiye’de bayiler ile bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Ardından reklam ajanslarında yönetici pozisyonlarında faaliyet gösterdikten sonra ticari faaliyetlerine ara vermiş, çocukluktan beri merak saldığı fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmaya karar vermiştir. Türkiye’nin birçok yerini fotoğrafçılık amaçlı gezmiş, fotoğraf ve video çekimi alanındaki çalışmalarını uzmanlık seviyesine taşımıştır. Havadan drone çekimleri, tanıtım filmleri, kamu spotları konularında prodüksiyon hizmetleri gibi alanlarda birçok proye imza atmıştır. Çevre Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının fotoğraflanması, video çekimlerinin yapılması, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için İncesu Kanyonu’nun tanıtım filminin ve sosyal medya atağının yapılması, Fatih Belediyesi’nce Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Fatih’in Sokaklarında Tarihe Yolculuk” isimli kitapta yer alan Fatih ve Eminönü sokaklarının çekimlerinin yapılması gibi projelerde yer almıştır. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde yer almış en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sergisinde yer almıştır. Öte yandan çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyet göstermekte, gönüllü olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktadır. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğrafmetre, Gülümseyin Çekiyorum, Lotus Sanat, Art-Istannbul gibi fotoğrafçılıkla ilgili dernek ve gruplara üyeliği vardır. Sosyal medya yönetimi ve itibar yönetimi konularında uzmandır. Bu konulardaki bilgi birikimini Internet e-Business Company’nin (iebc.net) internet sitesinde ve kişisel sitesinde (bedriyilmaz.com.tr) blog yazılarıyla paylaşmaktadır.