Google Sitenizin Kaç Sayfasını İndekslemiş, Bilmek İster misiniz?

İnternet kullanıcıları google’da bir arama yaptığında o aradıkları kelime sizin sitenizde mevcutsa kullanıcılara sizin sitenizin linkini gösterir. Peki bu nasıl oluyor? Google belli aralıklar ile sizenizi hafızasına alır. Diğer kullanıcıların aradığı bir içerik sizde varsa bunu onlara gösterir.

Peki google’un sizin sitenize gelip ne kadarının kopyasını aldığını bilmek ister misiniz? Bu mümkün.

google.com.tr arama yapacağınız kutuya arada boşluk kalmayacak şekilde site:alan adını yazarsanız bunu öğrenebilirsiniz. Kendi sitemizden örnek vermek gerekirse google.com.tr şu şekilde yazmamız gerekiyor.

site:iebc.net

Google sizin sitenizin ne kadarını hafızasına aldığını size listeleyecektir.

Şu an itibari ile sitemizde 29 blog gönderisi ve 10 sayfa kayıdı mevcuttur. Halbuki google sitemizde 175 sayfa indekslemiştir. Bu bir başarıdır. SEO ile ilgili bir başka makalesinin konusudur.

Eğer içerikleriniz hızlı yenileniyor ise google sitenize o kadar hızlı gelecektir. Google güncellenmeyen sitelere geliş peridoyu daha da uzayacaktır.

Sonuç itibari ile google sitenizin içeriğini ne kadar çok indekslemişse sitenizin SEO başarısı o kadar iyidir demektir.


Bedri Yılmaz

7 yaşına kadar İsviçre’de yaşamış, babasının doktora eğitiminin sona ermesiyle birlikte ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünü bitirmiştir. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu yüksek lisans eğitimi görmüştür. İş hayatına üniversite süresince dış ticaret ile uğraşarak başlamış, özellikle ihracat alanında yoğunlaşmıştır. Ayrıca ev tekstili ithalatına yönelmiş, Türkiye’de bayiler ile bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Ardından reklam ajanslarında yönetici pozisyonlarında faaliyet gösterdikten sonra ticari faaliyetlerine ara vermiş, çocukluktan beri merak saldığı fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmaya karar vermiştir. Türkiye’nin birçok yerini fotoğrafçılık amaçlı gezmiş, fotoğraf ve video çekimi alanındaki çalışmalarını uzmanlık seviyesine taşımıştır. Havadan drone çekimleri, tanıtım filmleri, kamu spotları konularında prodüksiyon hizmetleri gibi alanlarda birçok proye imza atmıştır. Çevre Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının fotoğraflanması, video çekimlerinin yapılması, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için İncesu Kanyonu’nun tanıtım filminin ve sosyal medya atağının yapılması, Fatih Belediyesi’nce Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Fatih’in Sokaklarında Tarihe Yolculuk” isimli kitapta yer alan Fatih ve Eminönü sokaklarının çekimlerinin yapılması gibi projelerde yer almıştır. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde yer almış en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sergisinde yer almıştır. Öte yandan çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyet göstermekte, gönüllü olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktadır. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğrafmetre, Gülümseyin Çekiyorum, Lotus Sanat, Art-Istannbul gibi fotoğrafçılıkla ilgili dernek ve gruplara üyeliği vardır. Sosyal medya yönetimi ve itibar yönetimi konularında uzmandır. Bu konulardaki bilgi birikimini Internet e-Business Company’nin (iebc.net) internet sitesinde ve kişisel sitesinde (bedriyilmaz.com.tr) blog yazılarıyla paylaşmaktadır.

Benzer Yazılar

Ters DNS Sorgulaması
Okunan 32
Yayın yapılan bir internet sitesinin bulunduğu server içinde başka hangi siteler yayın yaptığını who.is/nameserver internet sitesinden sorgulayabilirs...
Dünya Üzerindeki İnternet Sitesi Sayısı: worldwide...
Okunan 45
worldwidewebsize.com internet sitesinden dünya üzerindeki internet sitesi, sayfası gibi istatistiklere güncel olarak ulaşabilirsiniz.
Google’dan reCaptcha Hizmeti
Okunan 48
google ait google.com/recaptcha internet sitesi internet siteleri veya akıllı telefon uygulamaları için robot değilim hizmeti vermektedir.
Google Trends
Okunan 78
Trend kelimesi yönelme, meyil, eğilim anlamlarına gelir. Arama motorlarında trend olmak ise anahtar kelimenin arama motorunda diğer kelimelere göre da...