Facebook’da Yeni Güvenlik Ayarları

Mart 2018’de facebook’un güvenlik ayarları değişti. Hesabınızın çalınmasını engelleyen bu ayarların yapılması tavsiye ediliyor.

Facebook’un güvenlik ayarlarının yapıldığı sayfaya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yeni ara yüzde yapılan değişikler sonrasında bu bölümlere ulaşıyorsunuz:

  • Giriş yaptığınız yerler,
  • Giriş güvenliği,
  • İlave güvenlik önlemleri,
  • Gelişmiş güvenlik ayarları

Tüm adımları tamamladıktan sonra facebook’unuz güvenli hale gelecektir. Bu noktada önemli olan İlave Güvenlik Ayarlama kısmında bulunanlar. Burada yer alan 3 güvenlik adımının hepsi birbirinden önemli.

  • Tanınmayan girişler hakkında uyarlar al: Bu ayar eğer sürekli giriş yaptığınız telefon, tablet veya bilgisayar dışında herhangi bir cihazdan giriş yaptığınızda size uyarı verir. Bu uyarı sadece başka cihazlar için değil başka bölgeler içinde geçerli. Farklı ülke ya da şehir algıladığında size bildirim gelir.
  • İki faktörlü kimlik doğrulaması kullan: Bu ayar giriş yaparken sizden 30 saniyede bir oluşturulmuş 6 haneli şifreyi girmenizi istiyor. Bu şifreyi Facebook uygulamasında güvenli anahtar şifresi oluştur bölümünden oluşturuluyor. Aktif ettiğinizde çeşitli adımlar ile bunu öğrenebilirsiniz.
  • Bu adımı kesinlikle aktif edin ve en yakın çevrenizdekileri işaretleyin. Eğer tüm olasılıklar olur ve hesabınız ele geçirilir ise. Burada bulunan kişiler sayesinde hesabınızı geri alabilirsiniz.

 

Gelişmiş Ayarlar

Facebook hesapları genelde kişilere gelen sahte emailler ile çalınıyor. Facebook maillerin kontrol edebileceği bir bölüm geliştirdi. Burada gelen tüm mailler görülebilir.

Hesabınızı birisi ele geçirmeye çalışırsa ya da şüphelenirseniz kesinlikle bu bağlantıdan (https://www.facebook.com/hacked) bildirin.


Bedri Yılmaz

7 yaşına kadar İsviçre’de yaşamış, babasının doktora eğitiminin sona ermesiyle birlikte ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünü bitirmiştir. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu yüksek lisans eğitimi görmüştür. İş hayatına üniversite süresince dış ticaret ile uğraşarak başlamış, özellikle ihracat alanında yoğunlaşmıştır. Ayrıca ev tekstili ithalatına yönelmiş, Türkiye’de bayiler ile bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Ardından reklam ajanslarında yönetici pozisyonlarında faaliyet gösterdikten sonra ticari faaliyetlerine ara vermiş, çocukluktan beri merak saldığı fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmaya karar vermiştir. Türkiye’nin birçok yerini fotoğrafçılık amaçlı gezmiş, fotoğraf ve video çekimi alanındaki çalışmalarını uzmanlık seviyesine taşımıştır. Havadan drone çekimleri, tanıtım filmleri, kamu spotları konularında prodüksiyon hizmetleri gibi alanlarda birçok proye imza atmıştır. Çevre Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının fotoğraflanması, video çekimlerinin yapılması, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için İncesu Kanyonu’nun tanıtım filminin ve sosyal medya atağının yapılması, Fatih Belediyesi’nce Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Fatih’in Sokaklarında Tarihe Yolculuk” isimli kitapta yer alan Fatih ve Eminönü sokaklarının çekimlerinin yapılması gibi projelerde yer almıştır. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde yer almış en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sergisinde yer almıştır. Öte yandan çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyet göstermekte, gönüllü olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktadır. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğrafmetre, Gülümseyin Çekiyorum, Lotus Sanat, Art-Istannbul gibi fotoğrafçılıkla ilgili dernek ve gruplara üyeliği vardır. Sosyal medya yönetimi ve itibar yönetimi konularında uzmandır. Bu konulardaki bilgi birikimini Internet e-Business Company’nin (iebc.net) internet sitesinde ve kişisel sitesinde (bedriyilmaz.com.tr) blog yazılarıyla paylaşmaktadır.

Benzer Yazılar

Sosyal Medya’da En Etkin Paylaşım Yapma Saat...
Okunan 78
Twitter hafta içi öğleden sonra saat 1-3 arası Facebook hafta içi öğleden sonra saat 1-4pm arası LinkedIn hafta içi öğleden önce 7-8:30 arası ve sal...
FACEBOOK Bize Dürüst Olsaydı
Okunan 33
Çağlar Avcıl'dan Facebook'a eleştirel bir skeç. Kendi ağzından tanıtımı: Bu bölümde Facebook'un başganı Mark Zukerberg korsan veri işine g...
Facebook’da Gönderi Paylaşım Ayarı
Okunan 41
Facebook profilinizin, yazılarınızın, fotoğraflarınızın sizin belirlediğiniz şekilde paylaşma seçenekleri için önce facebook'un ayarlar sayfasına gidi...
İnternet ve Sosyal Medya
Okunan 59
9 Ekim 2017 saat 19:00’da İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği (İFSAK)’ta internet, sosyal medya konuları ile ilgili bilgilendirici sunum. ...