Hasan Bilgin'den Drone Günlükleri

Gelecek 50 Yıllık Güneş Tutulma Takvimi

Güney tutulması Ay’ın, Yer ile Güneş arasına girmesi, Güneş yuvarlağını örtmesi dolayısıyla Güneş’in yeryüzünden bir süre kararmış olarak görünmesi olayıdır.

 

Güneş Tutulması Türleri

Tam Güneş Tutulması: Ay tarafından Güneş’in çok parlak olan ışıkyuvarı örtülür ve Güneş tacı çıplak gözle görülebilir hale gelir. Tam Güneş tutulması esnasında hava kararır ve bu kararmayla beraber parlak yıldızlar ve gezegenler gözle görülebilir.

Halkalı Güneş Tutulması: Ay, Güneş’in önünden tam kavuşumlu geçerken Güneş’i tam örtemeyebilir ve bu zamanlarda gözlemlenir. Ay, her tam kavuşumlu geçişinde Güneş’i tam örtemez ve bu durumda da Güneş diskinin Ay tarafından örtülmeyen kısmı, Dünya’dan halka şeklinde gözlemlenir.

Hibrit Güneş Tutulması: Meydana gelen Güneş tutulmasının Dünya yüzeyinin bazı bölgelerinde tam, bazı bölgelerinde ise halkalı olarak gözlemlenmesiyle oluşur. Hibrit Güneş tutulması çok ender olarak görülen bir tutulma türüdür.

Parçalı Güneş Tutulması: Ay, Güneş’i kısmen örttüğü takdirde Parçalı Güneş tutulması meydan agelir. Bütün tam ve halkalı tutulmalar ilk olarak parçalı şekilde başlar ve tam kavuşumdan sonra yine parçalı tutulma halinde devam eder ve biter.

 

Türkiye’den izlenebilecek güneş tutulmaları;

Türkiye’de Görülme Türü

30 Nisan 2060 – Türkiye’den – TAM görülecektir.
3 Eylül 2081 – Türkiye’den – TAM görülecektir.

 

Dünyada meydana gelecek tüm güneş tutulmaları;

26 Şubat 2017 – Kuzey Afrika ve Kuzey Amerika – Halkalı
21 Ağustos 2017 – Amerika Birleşik Devletleri – Tam
15 Şubat 2018 – Kuzey Amerika – Parçalı
13 Temmuz 2018 – Güney Avustralya – Parçalı
11 Ağustos 2018 – Kuzey Avrupa – Parçalı
6 Ocak 2019 – Doğu Asya – Parçalı
2 Temmuz 2019 – Kuzey Amerika – Tam
26 Aralık 2019 – Kuzey Asya – Halkalı
21 Haziran 2020 – Kuzey Asya – Halkalı
14 Aralık 2020 – Kuzey Amerika – Tam
30 Nisan 2060 – Kuzey Afrika, Türkiye, Orta Asya – Tam

KaydetKaydet


Bedri Yılmaz

Yazar hakkındaki bilgilere Yazar Hakkında Linkinden ulaşabilirsiniz. Bedri Yılmaz'ın biri Türkçe biri de İngilizce yayın yapan iki internet sitesi bulunmakta. Türkçe sitesine bu linkten, İngilizce sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Güneş Tutulması
Okunan 47
Güney tutulması Ay’ın, Yer ile Güneş arasına girmesi, Güneş yuvarlağını örtmesi dolayısıyla Güneş’in yeryüzünden bir süre kararmış olarak görünmes...

Yazar hakkındaki bilgilere Yazar Hakkında Linkinden ulaşabilirsiniz. Bedri Yılmaz'ın biri Türkçe biri de İngilizce yayın yapan iki internet sitesi bulunmakta. Türkçe sitesine bu linkten, İngilizce sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Back to site top