Vikipedi (Wikipedia)’ya Sorunsuz Erişmek

Her nekadar kesin güvenilir bir bilgi kaynağı olmasada bir konu araştırılırken ilk başvurulan kaynaklardan birisidir Vikipedi. Fakat Vikipedi 29 Nisan 2017 saat sekizden beri Türkiye’de yasaklı durumdadır. Türk kullanıcıları Vikipedi internet sitesine girememektedir.

Türkiye’nin Vikipedi’yi kapamasının altındaki asıl neden Türkiye aleyhindeki karalama kampanyalarına aracılık etmesi. Türkiye’nin teröre destek verdiği yalanını yayan maddeleri bütün itirazlara rağmen değiştirmeyip koruma altına alması. ve değiştirilmesine izin vermemesi. Ayrıca Türkiye’ye ofis açılmaması, Vikipedi uluslararası hukuka uygun davranmaması, uluslararası hukuka uygun davranmaması Türkiye’deki mahkeme kararlarını uygulamaması Vikipedi’nin kapatılması için diğer sebepler.

Bu durum araştırma yapan internet kullanıcılarını olumsuz etkiledi. Vikipedi Türk kullanıcıları için alternatif bir link açtı. Aşağıdaki linkten kullanıcı arayüzü biraz farklı olsa da Vikipedi içeriklerine ulaşabildiğiniz link mevcuttur.

https://ipfs.io/ipns/QmVH1VzGBydSfmNG7rmdDjAeBZ71UVeEahVbNpFQtwZK8W/wiki/Anasayfa.html


Bedri Yılmaz

7 yaşına kadar İsviçre’de yaşamış, babasının doktora eğitiminin sona ermesiyle birlikte ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünü bitirmiştir. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu yüksek lisans eğitimi görmüştür. İş hayatına üniversite süresince dış ticaret ile uğraşarak başlamış, özellikle ihracat alanında yoğunlaşmıştır. Ayrıca ev tekstili ithalatına yönelmiş, Türkiye’de bayiler ile bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Ardından reklam ajanslarında yönetici pozisyonlarında faaliyet gösterdikten sonra ticari faaliyetlerine ara vermiş, çocukluktan beri merak saldığı fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmaya karar vermiştir. Türkiye’nin birçok yerini fotoğrafçılık amaçlı gezmiş, fotoğraf ve video çekimi alanındaki çalışmalarını uzmanlık seviyesine taşımıştır. Havadan drone çekimleri, tanıtım filmleri, kamu spotları konularında prodüksiyon hizmetleri gibi alanlarda birçok proye imza atmıştır. Çevre Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının fotoğraflanması, video çekimlerinin yapılması, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için İncesu Kanyonu’nun tanıtım filminin ve sosyal medya atağının yapılması, Fatih Belediyesi’nce Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Fatih’in Sokaklarında Tarihe Yolculuk” isimli kitapta yer alan Fatih ve Eminönü sokaklarının çekimlerinin yapılması gibi projelerde yer almıştır. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde yer almış en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sergisinde yer almıştır. Öte yandan çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyet göstermekte, gönüllü olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktadır. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğrafmetre, Gülümseyin Çekiyorum, Lotus Sanat, Art-Istannbul gibi fotoğrafçılıkla ilgili dernek ve gruplara üyeliği vardır. Sosyal medya yönetimi ve itibar yönetimi konularında uzmandır. Bu konulardaki bilgi birikimini Internet e-Business Company’nin (iebc.net) internet sitesinde ve kişisel sitesinde (bedriyilmaz.com.tr) blog yazılarıyla paylaşmaktadır.

Benzer Yazılar

Türler Dizini: Wikispecies
Okunan 56
Wikipedia vakfından canlıların bilgilerinin paylaşıldığı yeni bir site: species.wikimedia.org
Bir Proxy Sitesi: gir.im
Okunan 61
gir.im internet sitesi ile erişim engeli olan web sayfalarına kolaylıkla giriş yapabilirsiniz. Ana gir.im sitesinin ana sayfasında Wikipedia'ya direk ...
Wikipedia’dan Yeni Bir Site: Vikisöz –...
Okunan 65
tr.wikiquote.org/wiki/Ana_Sayfa Wikipedia vakfının bir parçası olan Vikisöz'de atasözleri, tanınmış insanlardan özlü sözler, söylemlerin bulunduğu ...