Portre Fotoğrafları İçin Fon Oluşturma

Pek çok fotoğrafçı, fotoğrafa başladığı ilk yıllarda gördüğü her şeyin fotoğrafını çekme çabasında olur.Bu hiçbir zaman hatalı bir davranış değildir. Çünkü amatör fotoğrafçılar , fotoğrafta ilerlemek için ihtiyaçları olan tecrübeyi ilk zamanlarda her şeyi fotoğraflayarak elde ederler. Bu aşamada amatör fotoğrafçıların belki de en büyük hataları arka planı görmemeleridir.Sorunun kaynağı üç boyutlu görüntü dünyasının vizörde iki boyutlu olarak görülüp, üçüncü boyut olan derinliği hesaplayamamak ve fotoğrafa aktaramamaktır. Çünkü objektiften aynalara, oradan da vizöre gelen görüntüye baktığımızda arka plan, esas objeden çok uzaktaymış gibi görünür. Hatta çoğu fotoğrafçı öndeki objeyi faotoğrafa aktarma telaşına düşerek arka planı göremez bile. O nedenle arka planın fotoğrafa katkısı yokmuş gibi bir varsayımla, arka plan çoğu kez dikkate alınmaz.Bu , fotoğrafa yeni başlayan, hatta fotoğrafta belli bir yere gelenlerin bile yaptığı en büyük hatalardan biridir. Çünkü fotoğrafı öndeki objeye kilitlenmiştir. Gözü neredeyse başka hiçbir şeyi görmez ve arka planda sürüp giden hayatı kaçırır. Bunun bir diğer nedeni de diyaframın otomatik oluşudur. Vizörden bakarken görüntüye diyaframın en açık haliyle bakıyor olmamız , bize arka planı çok uzak ve alan derinliğinin dışındaymış gibi gösterir. Halbuki çıplak gözle bakıldığında, fonun konu ile ilişkisi açıkça ortaya çıkar.

Çoğunlukla portre çekimlerinde arka plan , objeye uymaz.Bu nedenle çekim sırasında arka plan , objeyi destekleyecek şekilde yeniden düzenlenebilir.İhtiyacınız olan; modelin elbisesi, kullandığı alet edevat, ürettiği malzemeler ya da bulunduğu ortam bile olabilir.Bunların dışında güçlü bir arka plan görüntüsü dahi o portre hakkında bize doğru bilgiyi verebilir. Bunu yaparken arka planın sadeliğinden ödün vermemek gerekir. Çünkü fotoğrafçıların çoğunlukla her objeyi fonda kullanma isteği kompozisyonda karmaşaya yol açabilir. Hatta ilginin portreden arka plana kaymasına dahi sebep olabilirler.Arka planın fazla dikkat çekmesini önlemek için diyafram açılarak alan derinliği azaltılabilir.Bu hareket aynı zamanda örtücü hızını arttırma şansı da verir. Çünkü iç mekan çekimlerinde az ışık fotoğrafçıyı zorlayan bir problemdir.Dolayısıyla diyafram açıldığında örtücü hızını arttırma şansı, fotoğrafçıya tripodsuz çekim imkanı sunar.


Göksel Akışık

1976 yılında İstanbul’da doğdum. Liseden sonra ara verdiğim eğitim hayatımı 2007 yılında yükseköğrenimimi yaparak tamamladım. En büyük hobim olan fotoğrafla da bu yıllarda tanıştım.Kendi kendime pek bir şey öğrenemediğimi anlayınca Şahin Dirican, Rıdvan Arda, Bülent Akman, Nilay İşlek, Faruk Akbaş, Prof. Özer Kanburoğlu gibi usta isimlerden branş eğitimleri aldım. Fotoğraflarım birçok sergide yer aldı ve birçok ödül aldım. Sosyal sorumluluk projelerinde fotoğrafçılık eğitimleri verdim. 8 yıldır profesyonel olarak ürün, moda ve organizasyon fotoğrafçılığı yapıyorum. Müşteri portföyümü belediyeler, organizasyon şirketleri, reklam ajansları ve bireysel müşteriler oluşturuyor. Çalışmalarımdan arta kalan zamanlarda doğa fotoğrafları çekiyorum , sanat tarihi & karanlık oda & alternatif fotoğraf basım teknikleri eğitimi alıyorum ve iki yıldır bitiremediğim belgesel nitelikli proje çalışmasını yürütüyorm. Evli ve bir çocuk babasıyım, en güzel fotoğrafın henüz çekilmediğine olan inancımla dünyaya vizörden bakmaya ve bütün güzel anları ölümsüzleştirmeye çalışıyorum.