Parasoley

Parasoley (Işık Kesici-Lens Hood) nedir?

Genellikle Parasoley olarak bilinen bu aksesuar Işık Kesici, Lenshood, Sunshade olarak da adlandırılmaktadır.

İngilizce karşılığı Lens Hood olan Parasoley, objektifin uç tarafına takılan ve güneş ya da farklı bir kaynaktan gelen ışığın objektife uç açılardan girerek içeride yansımasını engelleyen bir parçadır.

Plastikten ve yumuşak malzemeden ihtiyaca göre değişik boyutlarda ve objektif çapına göre üretilir. Kanatlı olan ve filitre takılabilen modelleri sadece bir açıdan gelen ışığı da kesebilir. Bunlara Matte Box adı verilir.

Böylece fotoğrafta zaman zaman rastlayabildiğimiz ışık parlamalarının (flare) önüne geçilmiş olur. Parlamalar fotoğrafın kontrastını düşüren istenmeyen bir etkidir. Parlamalar ancak kontrollü olarak kullanılabildiğinde, fotoğraf üzerinde artistik bir etki yaratması sağlanabilir.

Parasoley dizaynı objektifin görüş açısına göre değişmektedir. Parasoley istenmeyen ışık maksimum derecede bloke ederken, aynı zamanda objektifin görüş açısının dışında kalmalıdır. Aksi takdirde kararma (vignetting) etkisi oluşabilir. Örneğin telefoto lenslerin görüş açıları dar olduğundan daha uzun parasoleyler kullanılabilirken, geniş açı objektiflerdeki geniş açıdan dolayı kısa tutulmalıdır.

Güneşli havalarda kullanılacağı düşünülen parasoley aslında bulutlu havalarda daha etkili olur. Çünkü kapalı havalarda ışık daha çok yerden yansımaktadır.

Bu yazımı kendi facebook sayfamdan da okuyabilirsiniz.


Yusuf Tatlıtürk

Optisyen gözlükçü Yusuf Tatlıtürk 28 Ocak 1970’te İstanbul’ da doğdu. İlk ve orta okulu Kadıköy Koşuyolu’n da, liseyi Üsküdar Akşam lisesinde tamamladı. Açık öğretim üniversitesini bırakarak askere gitti. Gözlükçülüğe ilkokul yaz tatillerinde babasını yönlendirmesi ile başladı. İstanbul ve Türkiye’nin lider optik firmalarında çalışarak ve devamlı suretle kendini geliştirerek Türkiye Gözlükçüler Derneği eğitim komitesine kadar yükseldi. Halen Kadıköy Bağdat caddesinde CADDE OPTİK LENS SAN.TİC.LTD.ŞTİ firmasını sahibi olarak sektöre ve mesleğine gerekken katkıyı her daim sağlamaktadır. 12 06 2005 tarihinde Gülseher Düzeltir ile hayatını birleştirmiştir. Bu birliktelikten 26 04 2007 tarihinde kızları Dilay Tatlıtürk dünyaya gelmiştir. Halen mutlu ve huzurlu evlilikleri devam etmektedir. Fotoğraf insanın hayatında her zaman var olsa da 2008 yılında bir merak ile içine girdiği kuyunun bu kadar derin olacağı hiçte aklına gelmemişti. Hobi olarak başladığı bu yolda meraklı kişiliği onu sürekli kendini yenilemeye ve geliştirmeye itmiştir. Bu bağlamda sevgili eşi Gülseher hanımında katkısı ile Lotus Sanat da Şahin Dirican hocadan ilk profesyonel yardımını alarak fotoğrafa bakış açısını değiştirmiştir. (Şubat 2010) Artık fotoğraf onun için hobiden öte bir yaşam biçimi haline gelmiş, büyük bir tutku, peşinde koştuğu bir koca sevda haline dönüşmüştür. Artık hayatını ve programını hep bu sevdayı da içine katarak düzenlemeye ve yaşamaya başlamıştır. HAYATIMA KATTIKLARINDAN VE KATACAKLARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜRLER