Otomatik Netleme (Autofocus-AF) Nedir?

Teknolojinin hayatımıza girmesiyle birlikle artık yaşamımızın her alanında teknolojinin nimetlerini görmemiz mümkün. Otomatik netleme teknolojisi de bunlardan birisi. Peki nedir bu otomatik netleme diye bakacak olursak;

Otomatik netleme fotoğraf makinemizin yada lensimiz üzerinde bulunan mercek elemanlarının bir takım küçük hareket motorlarıyla hareket ettirilerek konunun, yada objenin net hale getirilmesine otomatik netleme adı veriyoruz. Bunu yaparken de makinemiz üzerinde bulunan mikromotorlar bir yazılım sayesinde bu netlemeyi yaparlar. Fotoğraf makinemizin deklanşörüne yarım bastığımızda makinemiz otomatik netleme yapar.

Her ne kadar karmaşık bir teknolojiye sahip olsada biz işin teknoloji kısmına girmeyeceğiz. Araba kullanırken bu araba nasıl üretilmiş hangi teknoloji kullanılmış diye bakmıyoruz bize sunduğu inkanlardan nasıl yararlanıyorsak fotoğraf makinemiz içinde aynı şey geçerli.

Basitçe anlatacak olursak küçükken hepimiz büyüteç kullanarak kitap okumaya çalışmışızdır. Orada yazıların okunur hale gelmesi için ne yapıyorduk. Büyüteci aşağı yukarı hareket ettirerek yazıları okunur hale getiriyorduk. İşte otomatik netleme bu işlemin teknolojiyle yapılmasıdır.

Objektifimiz içinde yer alan mercekleri büyüteç olarak düşünürsek, elimizi de mikromotora benzetebiliriz. Bu mikromotorlar lens elemanlarını hareket ettirerek netlemeyi yaparlar. Deklanşörümüze yarım bastığımızda ya dıdıt sesi yada ışık yanıp sönerek netlemeyi yaptığımızı bize bildirir. El ile yapılan netlemelerde ise bunu LCD ekrandan yada vizörden dikkatli bakarak netleme bileziğini çevirerek yaparız.

Peki netleme yapıldığını yani yazının okunur hale geldiğini nasıl karar veriyorduk gözümüzle görüp beynimizle yazının okunur hale geldiğine kanaat getirdiğimizde elimizi hareket ettirmiyor ve yazıyı okuyorduk. İşte yazının okunur hale gelmesine karar veren beynimiz yerine fotoğraf makineleri üzerinde var olan yazılım bizim için bu işi yapıyor. İşte bu teknolojiye otomatik netleme adı veriliyor.

Bu sistem, tümüyle elektronik olan fotoğraf makinelerinde bulunur. Netlik ayarı, çekilecek görüntü vizörün ortasındaki mikroprizmada en belirgin/ keskin oluncaya dek otomatik olarak objektifin hareketiyle yapılmakta ve en net konuma gelince objektif kendiliğinden durmaktadır. Yeni tip makinelerin hemen hepsinde çoklu netlik seçimi ayarı bulunur. Sayısı makineden makineye değişen (3,5,7 gibi) siyah çizgili küçük karelerden biri netleştirilmek istenen noktaya denk getirilerek seçildiğinde netlik ayarı otomatik olarak o bölgeye yapılır. Eğer bu netlik karelerinden biri seçilmezse tüm kareler otomatik olarak devreye girer ve genellikle öne yakın bölgede netlik yapar.

>Gelişmiş fotoğraf makinelerinde birden çok netleme programı vardır. Bu programları tanımanız ve yerinde tercih etmeniz otomatik ayarda çalışırken doğru netleme yapmanızı sağlar. Bunlar makineler üzerinde genellikle One Shot AF, Al Servo AF, Al Focus AF ismiyle gösterilir.

Bazı durumlarda fotoğraf makinemiz otomatik netleme yapamaz, işte bu tür durumlar için makinemiz de ve lens üzerinde otomatik netleme düğmesi vardır onu manuel moda alarak netlememizi lens üzerinden el ile yapmamızda mümkündür.

Fotoğraf makinelerinde autofocus fotoğraf çekmeyi birlikte çalışarak olabildiğince kolaylaştıran pek çok otomatik özellikten biridir.<

Fotoğraf için doğru pozlama ne kadar önemliyse, doğru odaklama da o kadar önemlidir. çekmeye çalıştığınız konu yerine odaklama konunuzun arkasındaki veya önündeki başka bir nesneye odaklama yaparsa fotoğrafın kullanılabilirliği kalmaz.

 

Odak Noktası Nedir?

Odaklama sisteminin odaklama yaparken kullandığı nokta ya da bölgedir. Deklanşörümüze yarım bastığımızda hem odaklama yapılır hem de odaklamanın yapıldığı anda kırmızı şekilde yanan noktalar bize odaklama yapılan yeri yada noktayı gösterir.

Her DSLR bu odak noktalarından hangilerinin kullanılacağını seçme kararını kullanıcıya bırakır. Kullanıcı isterse hepsini seçebilir, isterse de sadece birini seçebilir. Kimi makineler bunları gruplar halinde seçmeye de izin verir.

 

Tekil-servo: Portre, manzara gibi konunun hareketli olmadığı çekimlerde kullanılması gereken AF modudur. Sabit ve yavaş hareket eden objelere uygun bir programdır. Deklanşöre yarım basıldığında objektif, aktif netleme noktasıyla belirlenmiş objeye odaklanır. Deklanşöre yarım basıldığında sürece netleme sabit kalır. Objektif obje üzerinde netleme işlemini başaramazsa, “Tek Çekimlik AF” deklanşörü harekete geçirmez.

 

Sürekli-servo: Hareket eden nesneleri takip etmek için geliştirilmiştir.Hızlı hareket eden objeler çekiliyorsa, ihtiyaç olan Al Servo AF’dir. Deklanşöre yarım basıldığında, objektif obje üzerinde odaklanır ancak sabitlenmez. Bunun yerine, objektif objeyi takip etmeyi sürdürür ve fotoğraf makinesi ile objenin arasında mesafe değiştikçe netleme noktasını değiştirir. Obje net olmasa bile deklanşöre istenildiği zaman basılabilir.

 

Değişken AF: Duruma göre tekil-servo ve sürekli-servo arasında geçiş yapan AF modudur. Örneğin araba yarışındasınız arabalar start noktasında durmaktadır ve sonra harekete geçmektedir. fotoğraf makinesi bu modda değişken af modunda olursa önce tekil-servo yapacak sonra arabalar harekete geçince sürekli-servoya geçecektir. Bu program esas olarak “Tek Çekimli”k programdır ancak fotoğraf makinesi hızlı hareket eden bir obje algılarsa otomatik olarak “Al Servo AF” programına geçer. Bazı fotoğraf makinelerinde “Al Servo AF” programına yalnızca “Al Focus AF” yoluyla geçilebilir.

Her markanın farklı ayar ve adlandırmaları vardır.

AF sistemi de her türlü elektronik/mekanik sistem gibi hata yapabileceğinden, sistemin işleyişini bilmek ve hataya düştüğü durumlarda müdahale etmek gerekebilir. Bu tür durumlarda manuel netleme kullanılır.

 

MF (Manuel Fokus) Nedir

Netlemeyi el ile yapıyorsak buna manuel yada elle netleme adı verilir.

MF kullanmanın en zor tarafı doğru odaklama yapmaktır. AF lensinizi MF olarak kullanıyorsanız odaklama ışıkları hala etkin olacağından işiniz aslında çok da zor değil, odaklama anında ışık/ses sinyalini bekleyin. Sonra çekiminizi yapın.

Objektif üzerinde bulunan netleme ayarları düğmelerini görürsünüz. Genel olarak A ve M olmak üzere iki çeşidi vardır.

A Otomatik moddur ve deklanşöre hafifçe dokunursanız netlemeyi otomatik olarak yapar,

M Manuel moddur ve netleme yapabilmek için netleme halkasını el ile çevirmeniz gerekir, Deklanşöre basarak netleme yapma özelliği devre dışıdır.

Arşivimizde bulanık fotoğraflar istemiyorsak, net fotoğraflar istiyorsak netleme yaparken çok titiz davranmalıyız. Özellikle eve gelip fotoğraflarımızı incelerken çok güzel kareler yakalamış ancak bu karelerde netlik problemiyle karşılaştığımızda inanın insan hüsrana uğruyor. Fotoğrafta pozlama ne kadar önemliyse netlikte aynı oranda önem arz eder. O yüzden çok titiz davranmalıyız

Işığınız bol olsun…


Yusuf Tatlıtürk

Optisyen gözlükçü Yusuf Tatlıtürk 28 Ocak 1970’te İstanbul’ da doğdu. İlk ve orta okulu Kadıköy Koşuyolu’n da, liseyi Üsküdar Akşam lisesinde tamamladı. Açık öğretim üniversitesini bırakarak askere gitti. Gözlükçülüğe ilkokul yaz tatillerinde babasını yönlendirmesi ile başladı. İstanbul ve Türkiye’nin lider optik firmalarında çalışarak ve devamlı suretle kendini geliştirerek Türkiye Gözlükçüler Derneği eğitim komitesine kadar yükseldi. Halen Kadıköy Bağdat caddesinde CADDE OPTİK LENS SAN.TİC.LTD.ŞTİ firmasını sahibi olarak sektöre ve mesleğine gerekken katkıyı her daim sağlamaktadır. 12 06 2005 tarihinde Gülseher Düzeltir ile hayatını birleştirmiştir. Bu birliktelikten 26 04 2007 tarihinde kızları Dilay Tatlıtürk dünyaya gelmiştir. Halen mutlu ve huzurlu evlilikleri devam etmektedir. Fotoğraf insanın hayatında her zaman var olsa da 2008 yılında bir merak ile içine girdiği kuyunun bu kadar derin olacağı hiçte aklına gelmemişti. Hobi olarak başladığı bu yolda meraklı kişiliği onu sürekli kendini yenilemeye ve geliştirmeye itmiştir. Bu bağlamda sevgili eşi Gülseher hanımında katkısı ile Lotus Sanat da Şahin Dirican hocadan ilk profesyonel yardımını alarak fotoğrafa bakış açısını değiştirmiştir. (Şubat 2010) Artık fotoğraf onun için hobiden öte bir yaşam biçimi haline gelmiş, büyük bir tutku, peşinde koştuğu bir koca sevda haline dönüşmüştür. Artık hayatını ve programını hep bu sevdayı da içine katarak düzenlemeye ve yaşamaya başlamıştır. HAYATIMA KATTIKLARINDAN VE KATACAKLARINDAN DOLAYI TEŞEKKÜRLER

Benzer Yazılar

Fotoğraf
Okunan 39
Fotoğraf: Yusuf Tatlıtürk Fotoğrafçılık adeta sonu görünmeyen bir denizdir, limitleri yoktur, dışarıdan kolay görünür ama öğrendikçe yenilerini öğ...