Kulağınızı Tırmalayan “Aynen” Kelimesi Yerine Kullanabileceğiniz İfadeler

Sokakta, okulda, işyerinde, arkadaşlarınızdan, TV dizilerinden sık duyduğumuz bir kelime “aynen“. bu kelimenin bir başka versiyonu ise “aynen öyle!”. Yeni yetme gençlerden orta yaşlılara kadar kullanımı yayılmış bir kelime bu. Aynen deyince samimi, onay veren, vurgusu kuvvetli bir ifade kullanıldığı sanılıyor olabilir ama açıkçası insanın kulağını tırmalıyor.

İnsanların farkında olmadan sık olarak kullandığı  bu “aynen” ya da “aynen öyle” yerine  kullanabileceğiniz alternatif ifadeleri derledim. “Aynen öyle“, “aynen” demek yerine biraz değişiklik yapın da alternatiflere yönelin.

Artık anlayana!

 

Aynen Yerine Katılıyorum

Biri size uygun bir şey söyledi ve siz de bunu onaylayacaksınız. Bu katıldığınız anlamına geliyor, ve katılıyorum demeniz gereken işlevi sağlıyor.

 

Aynen Yerine Doğru

Yalın ve kısa. Aynen kadar etkili.

 

Aynen Yerine Haklısın

Hak vermek, hakkını vermek güzel şeydir. Haklı olmayı kim istemez? Bırakın karşınızdaki haklı olsun.

 

Aynen Yerine Hemfikirim

Hemfikir olmak, biriyle bir konuda aynı fikre sahip olunduğunu belirtmek için geçmişte bulunmuş bir kalıp. Kullanınız.

 

Aynen Yerine Dediğin Gibi

Dediğin gibi. Ötesi yok. Fazla söze gerek yok.

 

Bunların dışında da kullanabileceğimiz başka ifadeler de var.

KaydetKaydet


Bedri Yılmaz

7 yaşına kadar İsviçre’de yaşamış, babasının doktora eğitiminin sona ermesiyle birlikte ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünü bitirmiştir. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu yüksek lisans eğitimi görmüştür. İş hayatına üniversite süresince dış ticaret ile uğraşarak başlamış, özellikle ihracat alanında yoğunlaşmıştır. Ayrıca ev tekstili ithalatına yönelmiş, Türkiye’de bayiler ile bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Ardından reklam ajanslarında yönetici pozisyonlarında faaliyet gösterdikten sonra ticari faaliyetlerine ara vermiş, çocukluktan beri merak saldığı fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmaya karar vermiştir. Türkiye’nin birçok yerini fotoğrafçılık amaçlı gezmiş, fotoğraf ve video çekimi alanındaki çalışmalarını uzmanlık seviyesine taşımıştır. Havadan drone çekimleri, tanıtım filmleri, kamu spotları konularında prodüksiyon hizmetleri gibi alanlarda birçok proye imza atmıştır. Çevre Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının fotoğraflanması, video çekimlerinin yapılması, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için İncesu Kanyonu’nun tanıtım filminin ve sosyal medya atağının yapılması, Fatih Belediyesi’nce Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Fatih’in Sokaklarında Tarihe Yolculuk” isimli kitapta yer alan Fatih ve Eminönü sokaklarının çekimlerinin yapılması gibi projelerde yer almıştır. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde yer almış en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sergisinde yer almıştır. Öte yandan çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyet göstermekte, gönüllü olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktadır. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğrafmetre, Gülümseyin Çekiyorum, Lotus Sanat, Art-Istannbul gibi fotoğrafçılıkla ilgili dernek ve gruplara üyeliği vardır. Sosyal medya yönetimi ve itibar yönetimi konularında uzmandır. Bu konulardaki bilgi birikimini Internet e-Business Company’nin (iebc.net) internet sitesinde ve kişisel sitesinde (bedriyilmaz.com.tr) blog yazılarıyla paylaşmaktadır.

Benzer Yazılar

Batman Robin’e Karşı: Aynen!
Okunan 31
Aynen Yerine Katılıyorum Aynen Yerine Doğru Aynen Yerine Haklısın Aynen Yerine Hemfikirim Aynen Yerine Dediğin Gibi kullanabilirsiniz. Kay...
Türk Dil Kurumu İnternet Sitesi
Okunan 41
Türk Dil Kurumu'nun internet sayfasından (tdk.gov.tr) güzel Türkçemizi nasıl doğru konuşur ve yasarız öğrenebilirsiniz.
Yanlış Kullanılan Kelimeler: Hakkaten Değil Hakika...
Okunan 22
Hakkaten olarak kullanılmaz. Bir de bazen vurgu yapmak için hakkatten kullanılabiliyor. Doğrusu "hakikaten"dir.