Ünlü Fotoğrafçıların Meşhur Sözleri

Bir çok arkadaşım fotoğraflarıma bakıp bu fotoğrafları nasıl başardığımı sorarlar. Aslında çok basit bir kuralım vardır. Çekim sırasında iyi bir görüntüyle karşı karşıya kaldığımda aklıma gelen ilk kareyi kesinlikle çekmem,çünkü o herkesin aklına gelen ilk karedir. Aklıma gelen ikinci kareyi de çekmem,çünkü o kare de benim kendimi tekrarlamamdan başka bir şey değildir. O nedenle hep farklı olan üçüncü kareyi bulmaya çalışırım. (Prof. Dr. Özer Kanburoğlu)

Fotoğrafı makine değil, insan çeker. (Henri Cartier-Bresson)

Fotoğraf çekmek insanın gözünü,aklını ve yüreğini aynı hizaya getirmesidir. (Henri Certier-Bresson)

Saniyenin bir diliminde bir olayı ve nesneleri organize olmuş formlar halinde görmek o olaya gerçek anlamını yüklemektedir. (Henri Certier-Bresson)

Fotoğrafın subjesiyle fazla ilgilenmiyorum, fotoğrafı bir kere çektikten sonra gerisiyle fazla ilgilenmem, avcılar aşçı değildir ki. (Henri Cartier-Bresson)

Fotoğrafı çekmezsiniz, yaparsınız. (Ansel Adams)

İyi fotoğraf için kurallar yoktur, sadece iyi fotoğraf vardır. (Ansel Adams)

Fotografınız yeterince iyi değilse, yeterince yakın değilsinizdir. (Robert Capa)

Durumun potansiyeli ne kadar güçlü olursa olsun asla fotoğraf çekmeyeceğim zamanlar vardır. (Josef Koudelka)

Manzara fotoğrafı bir fotoğrafçı için en büyük testtir; bazen de en büyük hayal kırıklığı. (Ansel Adams)
Fotoğraf benim tek rekreasyonum ve bana kalırsa gayet de iyi hallettim. (Lewis Carroll)

Pek çok şey tek bir anlık keyif ve yaşam boyu utanç sebebidir; oysa fotoğraf tek bir anlık utanç ve yaşam boyu keyfi getirir. (Tony Benn)

Fotoğraf gerçektir. Sinema da saniyede 24 kere gerçektir. (Jean-Luc Godard)

Benim fikrimce bir şeyi fotoğraflayana kadar onu gerçekten gördüğünüzü iddia edemezsiniz. (Emile Zola)

Ben bir amatörüm ve ömrümce de öyle kalmaya niyetliyim. (Andre Kertesz)

Fotoğraf, geçmekte olan gerçek anın yakalanmasıdır. (Jacques-Henri Lartigue)

Sadece makineniz ve siz varsınız, fotoğrafınızdaki kısıtlamalar size bağlıdır; çünkü ne gördüğümüz kim olduğumuzdur. (Ernst Haas)

Amatörler ekipmanı, profesyoneller zamanı, ustalar ışığı düşünür. (Vernon Trent)

Fotoğrafçılıkta yetenek uygulama ile kazanılır, satın alma ile değil. (Percy W. Harris)

En iyi kamera yanınızdaki kameradır. (Dorthea Lange)

Kamera, insanlara kamera olmadan görebilmeyi öğreten bir enstrümandır. (Dorthea Lange)

İyi bir fotoğraf,bir hakikati anlatan, ruha dokunan, ve izleyiciyi bunu gördüğü için farklı kılan fotoğraftır; yani tek kelimeyle etkilidir. (Irving Penn)

… bana öyle geliyor ki Capa (Robert), tüm şüphelerin de ötesinde kameranın soğuk,mekanik bir alet olmadığını kanıtladı. Kalem gibi,o da kendisini kullanan adam kadar iyidir. Aklın ve kalbin uzantısı oalabilir (John Steinbeck)

Sanatların içinde, bir tek fotoğrafçılık, insanların bir ana duydukları arzuya hizmet etmek için mükemmeldi- tam bu anda kalmaya (Sam Abell)

Bir fotoğrafa çoğu zaman bakılır,nadiren incelenir. (Ansel Adams)

Fotoğraf makiansının en önemli parçası onun 3 cm arkasında durandır. (Ansel Adams)

Bir çok fotoğrafçı daha iyi kamera aldıklarında daha iyi fotoğraflar çekeceklerini düşünürler. Daha iyi bir kamera,kalbinde ya da kafanda birşey yoksa,senin için birşey yapamaz. (Arnold Newman)

Eğer daha iyi bir fotoğrafçı olmak istiyorsan, daha ilgi çekici şeylerin önünde durmalısın. (Jim Richardson)

Fotoğraf benim tek rekreasyonum ve bana kalırsa gayet de iyi hallettim. (Lewis Carrol)

Bakın ben bir entellektüel değilim sadece fotoğraf çekerim. (Helmut Newton)

İnsanların ruhları ve düşüncelerini fotoğraflamaya çalışırım. Fotoğrafçı olarak insanların ruhlarını çekip almak yerine, onları arabulucu olarak birbirlerine aktardığımıdüşünüyorum. Bu karşılıklı bir etkileşim bana göre. (Yousuf Karsh)

Benim fikrimce bir şeyi fotoğraflayana kadar onu gerçekten gördüğünüzü iddia edemezsiniz. (Emile Zola)

Ben bir amatörüm ve ömrümce de öyle kalmaya niyetliyim. (Andre Kertesz)

Fotoğraf, geçmekte olan gerçek anın yakalanmasıdır. (Jacques-Henri Lartigue)

Bir savaş fotoğrafçısı olarak ömrümün sonuna kadar işsiz kalmayı isterdim. (Robert Capa)

Her savaş, yaşlanan kadın sanatçı gibidir. Bir savaş, her geçen gün daha az fotoğraf vermeye başlar ve zaman geçtikçe daha tehlikeli olur. (Robert Capa)

*Ben bir fotoğraf çekmek için aylarca dolaştığımı bilirim. İspanya’ yı çok severim. Bu ülke içerisinde istediğim pozları çekebilmek için 10 bin kilometre yol katettim. Madrit te fotoğraf çekebilmek için öncelikle İspanya tarihini iyi bir tarihçi kadar öğrenebilmek gayreti ile yüzlerce eser okudum. Toplumu, insanları, yaşayışlarını araştırdım. Ondan sonra fotoğraf makinama elimi attım ve bir foto muhabiri olarak çalışmaya başladım. Başarının sırrını öğrenmek istiyorsanız siz de bu yoldan yürüyünüz… (Eugene Smith)

İnsanların fotoğraflarını çekmek istiyorsanız öncelikle o insanları tanımayı öğreniniz. İnançlarını, tavır ve hareketlerini, hislerini anlamaya çalışınız. Biliniz ki kültürünüz ve meşgul olduğunuz konu hakkındaki bilginiz ne kadar derin olursa, başarı oranınız da o kadar büyük olur. (Eugene Smith)

Ben kimseden fotoğraflarımın ışığına ya da tonlarına hayran olmasını beklemiyorum. Ben sadece fotoğraflarımın insanları bilgilendirmesini, onları kışkırtmalarını istiyorum. (Sebastiao Salgado)

*Benim stilim 60 yıl boyunca hiç değişmedi. Ben,biraz diplomat, biraz da fotoğrafçı olmak zorundayım. İnsanlar çoğu zaman beni ciddiye almadılar, çünkü çok az ekipman taşıdım ve gereksiz telaşe yapmadım. 1949’da evlendiğim zaman karım bana sordu;’Senin gerçek fotoğraf makinen nerede?’ Asla bir sürü ekipman taşımadım. Hayattaki düsturum şu oldu:’sadeliği koru’ … Benim fotoğrafçılık anlayışım bu, dikkati çekmemek ve kalabalığa karışmak. (Alfred Eisenstaedt)

Benim yaklaşımımda fotoğraf makinesi, bir not defteri, ‘an’ ı saptamada bir sezgi aracıdır. ‘an’ı yakalamadaki ustalık,bence vizörden görülen görüntüleri çok kısa bir zamanda görsel bir biçimde düzenleyebilme ve anlık kararlar alabilme yeteneğidir. Bu eylem; akıl disiplinini, duyarlılığı,yerleşik bir geometri anlayışını,her şeyden önce bir konsantrasyonu gerektirir. Kişi,bu yöntemle çok sade bir anlatım biçimine ulaşabilir. (Henri Cartier-Bresson)

Fotoğrafçılar ekipman konusunda alıngan olduklarından boyunlarına ve omuzlarına makinalar takarak caka satarlar ama çantalarının ağırlığı yüzünden yengeç gibi yürümek zorunda kalırlar. Ama fotoğrafçılık bundan ibaret değil… (Don McCullin)


Göksel Akışık

1976 yılında İstanbul’da doğdum. Liseden sonra ara verdiğim eğitim hayatımı 2007 yılında yükseköğrenimimi yaparak tamamladım. En büyük hobim olan fotoğrafla da bu yıllarda tanıştım.Kendi kendime pek bir şey öğrenemediğimi anlayınca Şahin Dirican, Rıdvan Arda, Bülent Akman, Nilay İşlek, Faruk Akbaş, Prof. Özer Kanburoğlu gibi usta isimlerden branş eğitimleri aldım. Fotoğraflarım birçok sergide yer aldı ve birçok ödül aldım. Sosyal sorumluluk projelerinde fotoğrafçılık eğitimleri verdim. 8 yıldır profesyonel olarak ürün, moda ve organizasyon fotoğrafçılığı yapıyorum. Müşteri portföyümü belediyeler, organizasyon şirketleri, reklam ajansları ve bireysel müşteriler oluşturuyor. Çalışmalarımdan arta kalan zamanlarda doğa fotoğrafları çekiyorum , sanat tarihi & karanlık oda & alternatif fotoğraf basım teknikleri eğitimi alıyorum ve iki yıldır bitiremediğim belgesel nitelikli proje çalışmasını yürütüyorm. Evli ve bir çocuk babasıyım, en güzel fotoğrafın henüz çekilmediğine olan inancımla dünyaya vizörden bakmaya ve bütün güzel anları ölümsüzleştirmeye çalışıyorum.

Benzer Yazılar

Kaynak Camından ND Filtre
Okunan 80
Gündüz uzun pozlama yapacaksınız ama lensinize uygun ND filtre bulamadınız mı? Çözümü çok kolay. Kaynak camı kullanabilirsiniz. Işığı 20-30 stop azalt...
Dolunay Fotoğrafları
Okunan 127
DSLR fotoğraf makinanızla aydaki kraterlerin ve detayların nasıl yakalanacağını öğrenmek kolaydır. Aslında bir kez bunun nasıl olduğunu öğrendikten so...
Analog Fotoğrafçılık İçin Film Önerileri
Okunan 84
Analog fotoğrafçılığa yada film fotoğrafçılığına yeni başlayanlar için genelikle ilk soru, fotoğraf makinesinin ana özelliklerini kavradıktan sonra, h...
Fotoğrafta Dinamik Aralık
Okunan 22
Fotoğraflardaki yüksek dinamik aralık, gölgelerdeki ve aydınlık alanlardaki dengenin sağlanması için oldukça önemlidir. Fotoğraftaki gölgeler daha par...