20 Ekim 2018 Bilgiyi takip et

Kar Fotoğrafları Nasıl Çekilir

Herkesin bildiği gibi özellikle Ocak ayından başlamak üzere Şubat ve Mart ayları genelde karlı geçer.Tabii ki tüm fotoğrafçılar bu doyumsuz manzaraları fotoğraflamak ister.

Ancak kar fotoğrafları her zaman problemli çekimlerdir. Bu fotoğrafların çekimi ile birlikte özellikle pozlandırma hataları her amatör için sorun olmuştur. Çünkü kadraj içinde yer alan beyaz bölge (karlı bölge) çoğaldıkça TTL sistemin yanılma payı da artar. Çünkü TTL sistemin baz aldığı bir nötr gri ton (%18) vardır.Oysa kar beyaz olduğu için bu baz alınan tondan farklı bir yansıtıcılığa sahiptir.O nedenle karın içinde olduğu manzara çekimlerinde önlem alınmadığı takdirde görsel doyuruculuğu olmayan ve az pozlanmış gri kar fotoğrafları ile karşı karşıya kalınabilir.

 

TTL Sistemi Nasıl Ölçüm Yapar

Fotoğraf makineniz ister DSLR ister kompakt dijital olsun TTL sistemi ile ölçüm yapar.Bu sistemin çalışma prensibi şöyledir; Objektiften giren ışık ışınları makine gövdesi içine yerleştirilmiş olan ışık sensörlerinin üzerine gelir.  Buradan açığa çıkan elektrik enerjisi voltaja dönüşerek diyafram ve enstantane hızını verir. Siz enstantane öncelikli moda çekim yapıyorsanız deklanşöre yarım bastığınızda pozometre size diyafram değerini verir, diyafram öncelikli moda çekim yapıyorsanız, deklanşöre yarım bastığınızda pozometre size enstantane hızını verir. Ama bu ölçüm sistemi objeden yansıyan ışığı ölçtüğü için bağımsız değildir. Bu sistem %18 yansıtıcılığa göre ayarlanmıştır. Bu yüzden bu sistem gördüğü her şeyi orta gri olarak algılar.Dolayısıyla bu sistemle ölçüm yaparken hep bu değerde bir objeden yada gri karttan ölçüm almak doğru pozlandırma için gereklidir.

 

TTL Sistem Kar Fotoğraflarında Yanılır

Oysa kar fotoğraflarında doğal olarak kadrajın çok büyük bir bölümü beyaz olacağı için ölçüm sistemi bunu orta gri gibi algılayarak ona göre bir pozlandırma yapar,yani karı orta gri gibi ölçer. Yani siz fotoğraf makinenizi beyaza da yöneltseniz siyaha da yöneltseniz onu orta gri gibi görür yani beyazı da siyahı da orta gri yapar.Çünkü ölçüm için önceden tasarlanmış olan ton orta gridir. Sonuçta elde ettiğiniz kar fotoğraflarında kar beyaz değil orta gri çıkar.Bu da fotoğrafın görselliğini olumsuz yönde etkileyecektir.

 

Pozlandırmayı Nasıl Yapmalıyız

Kar fotoğrafı çekmek için makinenizi manzaraya yönelttiğinizde,manzaradaki karın kapladığı orana göre fotoğraf makinesi pozometresi 2 stop kadar hata yapar.Yani beyaz olan kar gri kar olarak fotoğrafa yansır. Örneğin fotoğraf makinenizin enstantane öncelikli modda kullandığınızı düşünelim ve enstantane hızınızı 1/125’e ayarlayarak kar manzarasına yönelttiğinizde tüm kadrajın karla kaplı olduğunu düşünerek  fotoğraf makinesi size 16 diyafram veriyor olsun.Bu şekilde çekim yaparsanız fotoğrafta gri bir kar manzarası oluşur. Çünkü pozometre beyaz karı önceden programlanan ayara yani %18 geriye getirmiştir.Böylece beyaz kar fotoğrafta gri kar olmuştur.Ama siz kar fotoğrafı çekimlerinde basit uygulamalar ile doğru pozlandırmalar yapabilirsiniz.İki seçeneğiniz vardır. Birincisi bu tip bir ölçümden sonra diyaframı iki stop kadar açmaktır.Yani 16 diyaframı 8 diyaframa getirmektir.Bu düzeltmeyi ölçüm yaptıktan sonra fotoğraf makinenizdeki (+/-) ayar düğmesinden de yapabilirsiniz. Diyafram öncelikli moda çalışırken de makinenin size verdiği enstantane değerini iki stop kadar düşürmeniz gerekir.Bu işlemi de (+/-) ayar düğmesini kullanarak yapabilirsiniz. Ancak bu durumda enstantane hızı düşeceği için olası titreşimleri engellemek adına elde çekim kurallarını hatırlamanız gerekir.İkinci seçenek ise kar fotoğrafı çekimlerinde pozometreyi yanıltmayacak bir yerden ölçüm alarak kar manzarasını çekmektir.Örneğin kar manzarası ile aynı ışığı alan yanınızdaki insan teni veya kar tutmamış kiremitler,yeşil yapraklar iyi ölçüm alma yerleridir. Ancak bu yöntemi uygularken fotoğraf makinenizin ölçüm modu mutlaka spot ölçümde olmalıdır ki spot ölçüm sınırları dışında pozometre farklı tonların ölçümünü almasın.

 

Hangi Konuları Seçebilirsiniz

Bir çok kişi kar yağarken bu tip çekimler yapmaya çalışır.Oysa bu aşamada yapacağınız çekim ekipmanlarınızın su almasına neden olabilir. Gelişen teknoloji ile birlikte yeni üretilen fotoğraf makinesi ve objektifler su ve toz geçirmezlik özelliğine sahip olsalar da bu cihazlara herkesin sahip olması pek mümkün olmuyor. Eğer suya dayanıklı ekipmanlara sahip değilseniz kar yağışı bittikten sonra güneşin açmasını bekleyin.Çünkü güneş yüzünü gösteriyorsa özellikle uzak planların çekimleri daha mükemmel olur. Çünkü güneş bu aşamada karlı bölgelerde formlar oluşturacağı için nefis görüntüler almanıza yardımcı olacaktır.Ama hava açmamakta kararlıysa makro yani yakın çekimler de yapabilirsiniz. Özellikle buzların oluşturduğu sarkıtlar ve yeşil yaprakların üzerindeki donmuş kar taneleri bu tip bir ışıkta iyi etkiler burakırlar.Son olarak fotoğraf makinenizin pilinin donmaması için çekim anına kadar cebinizde taşıyın.Böylece pilin sıcak kalmasını ve enerjisini muhafaza etmesini sağlarsınız.


Göksel Akışık

1976 yılında İstanbul’da doğdum. Liseden sonra ara verdiğim eğitim hayatımı 2007 yılında yükseköğrenimimi yaparak tamamladım. En büyük hobim olan fotoğrafla da bu yıllarda tanıştım.Kendi kendime pek bir şey öğrenemediğimi anlayınca Şahin Dirican, Rıdvan Arda, Bülent Akman, Nilay İşlek, Faruk Akbaş, Prof. Özer Kanburoğlu gibi usta isimlerden branş eğitimleri aldım. Fotoğraflarım birçok sergide yer aldı ve birçok ödül aldım. Sosyal sorumluluk projelerinde fotoğrafçılık eğitimleri verdim. 8 yıldır profesyonel olarak ürün, moda ve organizasyon fotoğrafçılığı yapıyorum. Müşteri portföyümü belediyeler, organizasyon şirketleri, reklam ajansları ve bireysel müşteriler oluşturuyor. Çalışmalarımdan arta kalan zamanlarda doğa fotoğrafları çekiyorum , sanat tarihi & karanlık oda & alternatif fotoğraf basım teknikleri eğitimi alıyorum ve iki yıldır bitiremediğim belgesel nitelikli proje çalışmasını yürütüyorm. Evli ve bir çocuk babasıyım, en güzel fotoğrafın henüz çekilmediğine olan inancımla dünyaya vizörden bakmaya ve bütün güzel anları ölümsüzleştirmeye çalışıyorum.

Yorum Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.