Cep Telefonları Fotoğraf Makinelerinin Yerine Göz Dikti

Amerika merkezli The Verge’ün editörlerinden Vlad Savov, Cenevre Otomobil Fuarı’ nı fotoğraflamak için sadece Google Pixel 2 XL cep telefonunu kullanmış desem bir çok kişi “daha neler”, “olmaz öyle şey” gibi önyargılarla karşılık verebilir. Ama bu abimiz koca Nikon D850’ sini ofisinde bırakıp bu büyük fuarı fotoğraflamak için küçücük cep telefonuna güvenmiş ve bence çok da başarılı olmuş. Tabi cep telefonuna güveniyor olmasının altında bazı sebepler olduğunu da itiraf ediyor kendisi. Bunlar; fotoğraflanacak objelerin hareketsiz oluşu, ortamın yeteri kadar aydınlatılmış olması, ve ekstra büyük geniş açılı objektiflere gerek kalmadan, cep telefonunun yeteri kadar geniş açı sunan çok kaliteli bir lensle donatılmış olması. Ama Nikon D850 gibi tam kare sensöre sahip profesyonel bir fotoğraf makinesiyle yapabileceği bazı şeylerden de feragat etmek zorunda kaldığını belirtmek istiyor. Mesela tam kare sensörle konuya odaklanıp, yüksek diyafram açıklığıyla çevresindeki insan kalabalığını görünmez hale getirmenin daha kolay olacağını söylüyor. Ama aynı büyük makine ve önüne takmak zorunda olacağı büyük lensiyle Aston Martin’in pahalı peluş halısına basmak zorunda kalacağını ve firma yetkililerinin buna çok kızacağını da sözlerine ekliyor.

Google Pixel 2 XL

Peki neden fotoğraf makinesi değil de telefon. Bunun sebeplerinden biri taşınabilirlik yer alıyor. Fotoğraf makineleri oldukça ağır ve büyükler. Bir diğer sebep bağlanabilirlik. Tüm gelişmelere rağmen makinelerin bağlantı imkanları telefonlarla kıyaslandığında çok hızlı değil. Burada Vlad Savov Pixel 2 XL ile çekim yaparak ilk olarak inanılmaz büyük bir ağırlıktan kurtuluyor. İkinci olarak da çekilen fotoğraflar anlık olarak merkeze aktarılabiliyor. Bu bir gazeteci için inanılmaz büyük önem arz ediyor. Bazı kişisel kararların da etkisiyle Cenevre Otomobil Fuarı‘na telefonla giden ve buna rağmen çok iyi çekimlere imza atan Savov, devrin açıkça değiştiğini gösteriyor. Çok özel amaçlar için elbette halen “gerçek” fotoğraf makinelerine ihtiyaç duyuluyor ancak gündelik görüntüleme gün geçtikçe telefonlara kayıyor. Yapay zeka teknolojisinin etkisiyle gelişimi hızlı artan mobil kamera teknolojileri, milyar dolarlık görüntüleme sektörünü etkiliyor ve üreticileri daha hafif bağlanabilirliği daha iyi ürünler için ar-ge yatırımlarına ağırlık vermeye zorluyor.. Yıllar önce kompakt modelleri yerle bir eden telefonlar, artık bırakın orta seviyeyi üst seviyeye bile göz dikiyor. Bu değişim Canon ile Nikon gibi dev firmalar için kötü görünürken, kullanıcılar içinse harika duruyor. Artık cebimizde inanılmaz iyi fotoğraf çekebilen süper bilgisayarlar yer alıyor.

Çıkan fotoğrafları gördükten sonra Vlad Savov’ a katılmamak çok zor.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Fotoğraflar: The Verge


Göksel Akışık

1976 yılında İstanbul’da doğdum. Liseden sonra ara verdiğim eğitim hayatımı 2007 yılında yükseköğrenimimi yaparak tamamladım. En büyük hobim olan fotoğrafla da bu yıllarda tanıştım.Kendi kendime pek bir şey öğrenemediğimi anlayınca Şahin Dirican, Rıdvan Arda, Bülent Akman, Nilay İşlek, Faruk Akbaş, Prof. Özer Kanburoğlu gibi usta isimlerden branş eğitimleri aldım. Fotoğraflarım birçok sergide yer aldı ve birçok ödül aldım. Sosyal sorumluluk projelerinde fotoğrafçılık eğitimleri verdim. 8 yıldır profesyonel olarak ürün, moda ve organizasyon fotoğrafçılığı yapıyorum. Müşteri portföyümü belediyeler, organizasyon şirketleri, reklam ajansları ve bireysel müşteriler oluşturuyor. Çalışmalarımdan arta kalan zamanlarda doğa fotoğrafları çekiyorum , sanat tarihi & karanlık oda & alternatif fotoğraf basım teknikleri eğitimi alıyorum ve iki yıldır bitiremediğim belgesel nitelikli proje çalışmasını yürütüyorm. Evli ve bir çocuk babasıyım, en güzel fotoğrafın henüz çekilmediğine olan inancımla dünyaya vizörden bakmaya ve bütün güzel anları ölümsüzleştirmeye çalışıyorum.

Benzer Yazılar

Canon EOS 3 İlk İzlenimler
Okunan 29
Canon EOS 3, 35 mm film kullanabileceğiniz, otomatik odaklı bir profesyonel fotoğraf makinesi. 21 bölge ve 45 noktalı bir otomatik odaklama özelli...
Nikon’un Nikkor Lens Simulator’ü
Okunan 73
Nikon çeşitli body (göde) ve Nikkor lensler (objektif) ile nasıl bir sonuç alacağınızı görmeniz için online bir smiulatör hazırlamış. Bu simulatöre bu...
Batman Robin’e Karşı: Nikon D850
Okunan 81
Batman Robin'e Karşı Nikon D810 mu Nikon D850 mi?