Canon EOS 3 İlk İzlenimler

Canon EOS 3, 35 mm film kullanabileceğiniz, otomatik odaklı bir profesyonel fotoğraf makinesi. 21 bölge ve 45 noktalı bir otomatik odaklama özelliğine sahip ve saniyede 7 kare kadar hızlı çekim yapabiliyor (batterygrip ile kullanıldığında). Kamera, Canon marka ya da Canon uyumlu tüm AF ve EF lensler ile kullanılabiliyor. Kamerayı, ihtiyaçlarınıza tam olarak uyacak şekilde kişiselleştirmek için onyedi özel işlev ayarlanabiliyor. ISO değerini doğru bir şekilde ayarlamak için filmdeki DX kodlamasını bile okuyor. (Filmin ISO değerini otomatik olarak algılar)

EOS 3 ilk olarak Kasım 1998’de Canon tarafından duyuruldu ve 2007 yılına kadar üretildi. Daha önce Canon EOS 650, Olympus OM20 ve yine Canon AE1 P gibi 35 mm filmli makineleri kullanıp EOS 3’e geçmek film fotoğrafçılığım için devrim gibi bir şey oldu. Çünkü bu bahsettiğim makineler ya tamamen mekanik ya da yarı otomatik makinelerdi, fakat EOS 3’ün, kullandığım dijital makineden tek farkı görüntüyü kaydetmek için sensöre değil filme ihtiyaç duyuyor olması.

EOS-3 dört film ilerleme modu sunuyor: tek kare, yüksek hızlı sürekli, düşük hızda sürekli ve 2 saniye veya 10 saniyede bir otomatik zamanlayıcı. Dört çekim modu var: manuel, enstantane öncelikli, diyafram öncelikli ve AE programı. (Alan derinliğini dahil edersem beş mod oluyor.) Dört ölçüm modu var: değerlendirme, kısmi, spot ve orta ağırlıklı ortalama. Ben çoğunlukla nokta ölçümü kullanıyorum. AF modu (otomatik odaklama) hareketsiz nesneler için bir çekim veya hareketli nesneler için bir servo için ayarlanabilir. Ayrıca, kendi odaklama noktanızı ayarlayabilirsiniz, Muhtemelen en etkileyici özelliği, Canon’un EYE CONTROL dediği odaklama noktasını gözünüzle değiştirebildiğiniz göz kontrol AF. Vizöre baktığınızda foucsing gözünüzün hareketini izleyip nereye odaklanmak istediğinizi anlıyor ve oraya netlik yapıyor. Bu inanılmaz ve gerçekten çok hızlı. Günümüz dijital kameralarında olmayan ve çok pahalı bir sistem. Neden şimdiki kameralarda olmadığını buradan anlayabilirsiniz.

Biraz daha fazla teknik bilgiye ilgi duyanlar için, ölçüm aralığı EV 0-20’dir ve pozlama telafisi, 1/3 stop artışlarla 3 durak artı veya eksi olarak ayarlanabilir. ISO 6-6400 arasındaki filmleri kullanabilirsiniz. DX kodlu filmlerde ISO 25-5000 arasında kalıyor. Dahili flaş yok ama elbette ama Canon uyumlu tüm flaşları kullanmak için bir hotshoe var. E- TTL ile flaş ünitesi otomatik pozlama yapılabiliyor. Film rulosunun sonuna ulaştığında otomatik olarak geri sarar. Kendi filmlerini işleyenler için, özel işlevlerden biri, film bitip geri sarım tamamlandığında filmin ucu dışarda kalır ve karanlık odada film kasedini parçalamanıza gerek kalmaz. ( en çok da bu özelliği hoşuma gitti ) EOS-3 ayrıca 9 kareye kadar çoklu pozlamaya izin verir. Enstantane hızları 30 saniye ile 1/8000 arasındadır. Son olarak, bir lens takılı olmadan 780 gram ağırlığında ve oldukça büyük bir makine. Benim gibi batterygrip ile kullanıyorsanız içindeki sekiz adet AA pille birlikte ağırlığı bir kilonun üzerine çıkıyor.

Sonuç olarak film fotoğrafçılığında gelinen son noktaya ulaşmak ve dijital makinenizle yaptıklarınızı ve hatta yapamadıklarını yapmak istiyorsanız Canon EOS 3 tam size göre. 45 AF noktası,su ve toza dayanıklı gövde, gözle kontrol edilebilen netleme noktaları gibi günümüz teknolojilerinin ötesinde özellikleri üzerinde barındıran bir filmli fotoğraf makinesi. Kendisine sahip olduğum için kendimi şanslı hissediyorum.


Göksel Akışık

1976 yılında İstanbul’da doğdum. Liseden sonra ara verdiğim eğitim hayatımı 2007 yılında yükseköğrenimimi yaparak tamamladım. En büyük hobim olan fotoğrafla da bu yıllarda tanıştım.Kendi kendime pek bir şey öğrenemediğimi anlayınca Şahin Dirican, Rıdvan Arda, Bülent Akman, Nilay İşlek, Faruk Akbaş, Prof. Özer Kanburoğlu gibi usta isimlerden branş eğitimleri aldım. Fotoğraflarım birçok sergide yer aldı ve birçok ödül aldım. Sosyal sorumluluk projelerinde fotoğrafçılık eğitimleri verdim. 8 yıldır profesyonel olarak ürün, moda ve organizasyon fotoğrafçılığı yapıyorum. Müşteri portföyümü belediyeler, organizasyon şirketleri, reklam ajansları ve bireysel müşteriler oluşturuyor. Çalışmalarımdan arta kalan zamanlarda doğa fotoğrafları çekiyorum , sanat tarihi & karanlık oda & alternatif fotoğraf basım teknikleri eğitimi alıyorum ve iki yıldır bitiremediğim belgesel nitelikli proje çalışmasını yürütüyorm. Evli ve bir çocuk babasıyım, en güzel fotoğrafın henüz çekilmediğine olan inancımla dünyaya vizörden bakmaya ve bütün güzel anları ölümsüzleştirmeye çalışıyorum.

Benzer Yazılar

35 mm. Film Kaç Megapiksel?
Okunan 37
Film fotoğrafçılığı ile ilgilenmeye ve bu şekilde fotoğraf çekip filmlerimin banyosunu ve kart baskısını kendim yapmaya başladığımdan beri merak ettiğ...
Cep Telefonları Fotoğraf Makinelerinin Yerine Göz ...
Okunan 29
Amerika merkezli The Verge’ün editörlerinden Vlad Savov, Cenevre Otomobil Fuarı’ nı fotoğraflamak için sadece Google Pixel 2 XL cep telefonunu kullanm...