35 mm. Film Kaç Megapiksel?

Film fotoğrafçılığı ile ilgilenmeye ve bu şekilde fotoğraf çekip filmlerimin banyosunu ve kart baskısını kendim yapmaya başladığımdan beri merak ettiğim bir konuydu; 35 mm filmler kaç megapikseldir? Bunun sadece kendi merakım olmadığını aynı soruyu birkaç arkadaşımdan da duyunca anladım ve araştırmaya karar verdim. Neticesinde de aşağıda okuyacağınız sonuca ulaştım. Umarım merakımızı bir nebze de olsa azaltabilmişimdir.

Standart bir filmin testi sırasında izlenilen yol, siyah ve beyaz çizgilerden oluşan ızgara seklini, çizgilerin biri diğerinden ayrılamaz hale gelene kadar adım adım küçültmektir. İdeal şartlar altında, kaliteli bir 100 ASA renkli negatif film, milimetrede yaklaşık 80 tane çizgi çiftini kaldırabilir. Bunu bir dijital fotoğraf makinesi ile kıyaslayabilmek için, bir çizgi çiftinin bir piksel demek olmadığını hatırlamak zorundasınız. Gerçekte, komşu iki çizgiyi ayırt etmek için, en az iki piksele ihtiyaç duyarsınız, bu demektir ki, 100 ASA bir filmin yaklaşık olarak eşdeğeri milimetrede 160 pikseldir.

O halde, megapiksel terimleriyle yazarsak bu ne demektir? 35 mm bir film karesi 36 mm x 24 mm, yani resim alanı 5760 x 3840 pikseldir. Ya da toplam olarak söylersek 22.12 megapiksel. O halde bir film, dijital makinelerden daha iyi bir sonuç verir diyebilir miyiz?

Tam olarak değil. İlk olarak, 35 mm bir filmin bu kapasitesi yapay ve ideal şartlar altında geçerlidir. Fotoğraf bir objektifle çekilmek zorundadır ve en iyi objektifler bile filmin kaldırabileceği bu çözünürlüğü vermekten uzaktır. Gerçekte zoom objektifler milimetrede 40 ya da 50 çizgi çiftinden fazlasını kaldıramazlar. Bu demektir ki, toplam çözünürlük 2880 x 1920 piksele ya da 5.5 megapiksele düşer.

Dijital sensörle filmi karşılaştırırken dikkate alınması gereken bir diğer parametre, karedeki en parlak ve en karanlık bölgeleri aynı anda kaldırabilme özelliğidir. Bu konu en profesyonel fotoğrafçılar için bile ciddi bir baş ağrısı kaynağıdır. Kimyasal filmler için bu aralık genellikle oldukça sınırlıdır. Bu ise, karenizi tam olarak doğru pozlayamayacağınız ve bir çok bilgiyi kaybedeceğiniz anlamına gelir ki, bu durum için basitçe, film görüntüyü tam anlamıyla kaydedemiyor diyebilir.

Mevcut dijital sensörler, klasik 35 mm filmlerden çok daha geniş bir dinamik aralığa izin verirler. Bu ise dijital fotoğraf makinelerinin daha kötü ışık şartlarında bile, klasik 35 mm filmlerden çok daha kullanışlı olacağı anlamına gelir.

Kaynak: Clifford Smith Digital Photography Made Easy, Paragon Publishing Ltd.

(Bu makaleyi internet sitemden de okuyabilirsiniz.)


Göksel Akışık

1976 yılında İstanbul’da doğdum. Liseden sonra ara verdiğim eğitim hayatımı 2007 yılında yükseköğrenimimi yaparak tamamladım. En büyük hobim olan fotoğrafla da bu yıllarda tanıştım.Kendi kendime pek bir şey öğrenemediğimi anlayınca Şahin Dirican, Rıdvan Arda, Bülent Akman, Nilay İşlek, Faruk Akbaş, Prof. Özer Kanburoğlu gibi usta isimlerden branş eğitimleri aldım. Fotoğraflarım birçok sergide yer aldı ve birçok ödül aldım. Sosyal sorumluluk projelerinde fotoğrafçılık eğitimleri verdim. 8 yıldır profesyonel olarak ürün, moda ve organizasyon fotoğrafçılığı yapıyorum. Müşteri portföyümü belediyeler, organizasyon şirketleri, reklam ajansları ve bireysel müşteriler oluşturuyor. Çalışmalarımdan arta kalan zamanlarda doğa fotoğrafları çekiyorum , sanat tarihi & karanlık oda & alternatif fotoğraf basım teknikleri eğitimi alıyorum ve iki yıldır bitiremediğim belgesel nitelikli proje çalışmasını yürütüyorm. Evli ve bir çocuk babasıyım, en güzel fotoğrafın henüz çekilmediğine olan inancımla dünyaya vizörden bakmaya ve bütün güzel anları ölümsüzleştirmeye çalışıyorum.

Benzer Yazılar

Canon EOS 3 İlk İzlenimler
Okunan 29
Canon EOS 3, 35 mm film kullanabileceğiniz, otomatik odaklı bir profesyonel fotoğraf makinesi. 21 bölge ve 45 noktalı bir otomatik odaklama özelli...