Düğün Fotoğrafçılığı Hakkında

Fotoğrafçılığa yeni giriş yaptıysanız veya para kazanmak umuduyla başka bir alandan düğün fotoğrafçılığına geçmeyi düşünüyorsanız kapının ucundan içeriye şöyle kısa bir göz attığınızda muhtemel rakiplerinizin çokluğu karşısında şaşkınlığa düşmeniz normal. Ancak, bu gözünüzü asla korkutmasın.

Üniversitelerin fotoğrafçılık bölümlerinden mezun olan ya da piyasadaki fotoğraf eğitim merkezlerinden kısa eğitimler alan fotoğrafçı adayları bu eğitimlerinin faydalarını hemen görebilmek umuduyla düğün fotoğrafçılığından para kazanabilmeyi hayal ediyorlar ancak işler her zaman iyi gitmiyor. Portre grup ve manzara çekimleri konusunda henüz yeterli seviyeye gelmemiş acemi fotoğrafçılar sebebiyle bir çok evlilik adayının en mutlu gününden geriye sadece netliği kaymış, yanlış pozlanmış, doğru kompoze edilmemiş ve görsel çekiciliği olmayan fotoğraflar kalıyor.

Düğün fotoğrafçılığı ve diğer özel gün fotoğrafçılıkları diğer fotoğrafçılık türlerinin aksine işi yapan kişiye çok büyük bir sorumluluk yüklüyor. Evlenecek olan çiftlerin senelerdir hayalini kurdukları ve aylardır hazırlandıkları o mutlu gün sonunda gelip çatıyor, gün yaşanıyor bitiyor ve gün sonunda ellerinde bu mutlu günden geriye sadece fotoğraflar kalıyor. Böylesi ulvi bir görevi üstlenmek oldukça stresli bir durumdur. Çünkü burada her şey, sahip olduğunuz fotoğraf makinesi ve lenslerden öte sizin bu konudaki teknik bilgi, beceri, tecrübe ve yaratıcılığınıza kalıyor.

Kendinizi artık düğün fotoğrafları çekmeye hazır hissediyorsanız (en azından bir iki kuzen düğünü katlettiyseniz) sıra geldi düğün hazırlığına. Düğün çekimleri için mutlaka önceden plan program yapmalısınız. Evlenecek olan çiftle bir kaç defa görüşmeli beyin fırtınası yaparak çekimle ilgili konseptler belirlemeli ve çekim alanlarını konuşmalısınız.

Unutmayın;siz daha bir çok çiftin düğün törenlerine katılıp çekim yapacaksınız,ama onlar yüksek ihtimal bir daha böyle bir gün yaşamayacaklar.Eğer yeterli donanıma (ekipman ve tecrübeye) sahip değilseniz yeterli seviyeye ulaşana kadar beklemeniz,hem siz hemde evlenecek olan çift için en doğru karar olacaktır.

Evlilik arefesindeki tüm çiftlere mutluluklar, fotoğraf sevdalılarına başarılar dilerim.


Göksel Akışık

1976 yılında İstanbul’da doğdum. Liseden sonra ara verdiğim eğitim hayatımı 2007 yılında yükseköğrenimimi yaparak tamamladım. En büyük hobim olan fotoğrafla da bu yıllarda tanıştım.Kendi kendime pek bir şey öğrenemediğimi anlayınca Şahin Dirican, Rıdvan Arda, Bülent Akman, Nilay İşlek, Faruk Akbaş, Prof. Özer Kanburoğlu gibi usta isimlerden branş eğitimleri aldım. Fotoğraflarım birçok sergide yer aldı ve birçok ödül aldım. Sosyal sorumluluk projelerinde fotoğrafçılık eğitimleri verdim. 8 yıldır profesyonel olarak ürün, moda ve organizasyon fotoğrafçılığı yapıyorum. Müşteri portföyümü belediyeler, organizasyon şirketleri, reklam ajansları ve bireysel müşteriler oluşturuyor. Çalışmalarımdan arta kalan zamanlarda doğa fotoğrafları çekiyorum , sanat tarihi & karanlık oda & alternatif fotoğraf basım teknikleri eğitimi alıyorum ve iki yıldır bitiremediğim belgesel nitelikli proje çalışmasını yürütüyorm. Evli ve bir çocuk babasıyım, en güzel fotoğrafın henüz çekilmediğine olan inancımla dünyaya vizörden bakmaya ve bütün güzel anları ölümsüzleştirmeye çalışıyorum.

Benzer Yazılar

Nikon’un Nikkor Lens Simulator’ü
Okunan 70
Nikon çeşitli body (göde) ve Nikkor lensler (objektif) ile nasıl bir sonuç alacağınızı görmeniz için online bir smiulatör hazırlamış. Bu simulatöre bu...
Dolunay Fotoğrafları
Okunan 127
DSLR fotoğraf makinanızla aydaki kraterlerin ve detayların nasıl yakalanacağını öğrenmek kolaydır. Aslında bir kez bunun nasıl olduğunu öğrendikten so...
Analog Fotoğrafçılık İçin Film Önerileri
Okunan 84
Analog fotoğrafçılığa yada film fotoğrafçılığına yeni başlayanlar için genelikle ilk soru, fotoğraf makinesinin ana özelliklerini kavradıktan sonra, h...
Fotoğraf
Okunan 38
Fotoğraf: Yusuf Tatlıtürk Fotoğrafçılık adeta sonu görünmeyen bir denizdir, limitleri yoktur, dışarıdan kolay görünür ama öğrendikçe yenilerini öğ...