Hasan Bilgin'den Drone Günlükleri

RSS

RSS (Rich Site Summary), çoğunlukla blog ve haber siteleri tarafından kullanılan ve yeni eklenen içeriğin kolaylıkla takip edilmesini sağlayan bir bildirimcidir. Kullandığı dosya formatı .rss ve .xml’dir.

RSS kısaltmasının açılımı ve süreç içindeki gelişimi şu şekildedir:

Rich Site Summary (Zengin Site Özeti) (RSS 0.91)
RDF Site Summary (RDF Site Özeti) (RSS 0.9 and 1.0)
Really Simple Syndication (Çok Basit Besleme) (RSS 2.0.0)

SEO (search engine optimization)’da site haritası oluşturmak ve bunları google’a eklemek, optimizasyon sürecinin en önemli konularındandır. Site haritası kullanan web sitelerinde yeni eklenen içerikleri Google tarafından hızlı bir şekilde keşfedilir ve indekslenir.

  • XML ve RSS formatındaki haritalar arasındaki en önemli fark, XML haritalarında siteye ait tüm URL’lere ve bu URL’lere ait bir takım detaylara yer verilirken, RSS / Atom yayınlarında ise sadece en son yapılan değişikliklerin yer almasıdır. Bu yüzden Google bu 2 formattaki haritaları farklı olarak ele alır ve değerlendirir.
  • XML haritalar genellikle büyük boyutta iken, RSS/Atom yayınları siteye ait güncellemeleri barındırdığı için çok daha küçüktür.
  • XML haritalar, RSS / Atom yayınlarına kıyasla googlebot tarafından çok daha düşük frekansta indirilir ve taranır.
  • Dolayısıyla sitenizin ideal bir şekilde taranması için her 2 formattaki haritaları oluşturmanız tavsiye edilir. XML haritaları sitenize ait tüm URL’leri barındırırken, RSS / Atom yayınları siteniz ve sayfalarınızın Google indekslerinde taze kalmasına yardımcı olur. Buradaki tazelikten kasıt, sitenizdeki değişimlerin yani güncellemelerin aynı zamanda Google indekslerine de kısa sürede yansımasıdır. Tabii burada şunu da eklemek gerekir ki XML site haritası veya RSS yayınınızı Google’a eklemek, sayfalarınızın indeksleneceği garantisini asla vermez.
  • Dosyalar, Googlebot tarafından alınabilir URL’leri içermeli. Yapılan en yaygın hata, robots.txt dosyası tarafından izin verilmeyen URL’lerin, RSS ya da XML site haritası dosyasına eklenmesidir.
  • Dosyalar, sadece kalıcı olan URL’leri içermelidir (canonical URL). Yaygın olan bir diğer hata, yinelenen sayfaların URL’lerinin xml site haritası yada RSS dosyalarına dahil edilmesidir. Bu durum Google’ın indekslerinde herhangi bir iyileşme olmadan, sadece sunucunuzdaki yükün artmasına neden olacaktır.

KaydetKaydet


Bedri Yılmaz

Yazar hakkındaki bilgilere Yazar Hakkında Linkinden ulaşabilirsiniz. Bedri Yılmaz'ın biri Türkçe biri de İngilizce yayın yapan iki internet sitesi bulunmakta. Türkçe sitesine bu linkten, İngilizce sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Google Alerts
Okunan 44
Google Alerts nedir ve nasıl kullanılır, bu videoda bunu anlatmaya çalıştım.
WorpPress Sitenizin RSS Linkleri
Okunan 22
1) Yazılar için RSS: Yeni yayınlanan tüm yazılar için bir RSS sayfası. Site ana sayfası üzerine /feed eklenerek ulaşılabilir (Örneğin www.siteadı.com/...
Sitenizin Mobil Uyumluluğunu Test Etme
Okunan 60
İnternet sitenizin mobile uygun olup olmadığını google'un sayfasından test edebilirsiniz.
Arama Motorlarının 2015 Pazar Payı İstatistikleri...
Okunan 82
Arama motorlarının 2015 pazar payı istetistiklerine bakıldığında tüm dünyada dominant firmanın google olduğunu gözlemliyoruz. Bazı ülkelerde google ye...

Yazar hakkındaki bilgilere Yazar Hakkında Linkinden ulaşabilirsiniz. Bedri Yılmaz'ın biri Türkçe biri de İngilizce yayın yapan iki internet sitesi bulunmakta. Türkçe sitesine bu linkten, İngilizce sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Back to site top