FPS (Frames Per Second)

Bir filmde saniye başına gördüğümüz kare sayısıdır. Bir fotoğrafa baktığımızda gözün gördüğü tek bir karedir. Hatırlarsınız belki çocukken defterlerimizin ya da kitaplarımızın kenarına şekiler çizip sonra yaprakları hızla çevirdiğimizde bu sabit çizimlerin hareketlendiğini görür oyun oynardık. Hareketin daha doğrusu hareket hissinin başlaması bir saniyede gördüğümüz kare sayısının artması ile olur. Kabaca diyebiliriz ki gözün gördüğü hareket hissi saniyede 16 kare ile başlar. Kare sayısı düşükse hareket hissi / hareket takılır gibidir. Tutuktur. Akıcı değildir. Film endüstrisi bu hareket hissinin yani filmlerdeki hareketlerin akıcı algılanması için saniyede 24 kareyi standart olarak almıştır. Sinemanın ve televizyonculuğu gelişmesi ile dünyada belli başlı standartlar oluşmuştur. Avrupa ülkelerinin kullandığı PAL sistem, ya da Amerika’nın kullandığı NTSC gibi.

Türkiye’deki gibi bir ülkede bir PAL yayın izliyorsak seyrettiğimiz filmde 1 saniye 25 kareden oluşuyor demektir. Bu yayını NTSC standardını kullanan ABD’de izliyor olsaydık saniyede göreceğimiz kare sayısı 30 olurdu.

Teknik olarak saniyede çok daha fazla aker çekebilen kameralar mevcuttur ama insan gözü bu çok sayıdaki kareyi algılamayacağı için belli bir sayının üzerined kare çekmenin anlamı yoktur.

Ancak bazı durumlarda bir saniyede çok daha çok sayıda kare çekebilen kameralar ile çekim yapılabilir. Örneğin çok kare çeken bir kamera ile çekim yappı sonra bu çekimi ağır çekim olarak gösterirsek aynı Matrix filminden kurşunlardan eğilerek kaçan sahnede olduğu gibi sahneyi donmuş gibi bir etki ile yavaş seyredebiliriz. Sonuç itibari ile yavaşlatılmış görüntü saniyede en az 24-25 kare olursa yavaşlatılmış bu videoyu göz takılmadan akıçı bir şekilde görecektir.

KaydetKaydet


Bedri Yılmaz

7 yaşına kadar İsviçre’de yaşamış, babasının doktora eğitiminin sona ermesiyle birlikte ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünü bitirmiştir. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu yüksek lisans eğitimi görmüştür. İş hayatına üniversite süresince dış ticaret ile uğraşarak başlamış, özellikle ihracat alanında yoğunlaşmıştır. Ayrıca ev tekstili ithalatına yönelmiş, Türkiye’de bayiler ile bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Ardından reklam ajanslarında yönetici pozisyonlarında faaliyet gösterdikten sonra ticari faaliyetlerine ara vermiş, çocukluktan beri merak saldığı fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmaya karar vermiştir. Türkiye’nin birçok yerini fotoğrafçılık amaçlı gezmiş, fotoğraf ve video çekimi alanındaki çalışmalarını uzmanlık seviyesine taşımıştır. Havadan drone çekimleri, tanıtım filmleri, kamu spotları konularında prodüksiyon hizmetleri gibi alanlarda birçok proye imza atmıştır. Çevre Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının fotoğraflanması, video çekimlerinin yapılması, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için İncesu Kanyonu’nun tanıtım filminin ve sosyal medya atağının yapılması, Fatih Belediyesi’nce Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Fatih’in Sokaklarında Tarihe Yolculuk” isimli kitapta yer alan Fatih ve Eminönü sokaklarının çekimlerinin yapılması gibi projelerde yer almıştır. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde yer almış en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sergisinde yer almıştır. Öte yandan çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyet göstermekte, gönüllü olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktadır. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğrafmetre, Gülümseyin Çekiyorum, Lotus Sanat, Art-Istannbul gibi fotoğrafçılıkla ilgili dernek ve gruplara üyeliği vardır. Sosyal medya yönetimi ve itibar yönetimi konularında uzmandır. Bu konulardaki bilgi birikimini Internet e-Business Company’nin (iebc.net) internet sitesinde ve kişisel sitesinde (bedriyilmaz.com.tr) blog yazılarıyla paylaşmaktadır.