CIA’nin Dünya Almanağı: CIA The World Factbook

CIA internet kullanıcılarının hizmetine tüm dünya ülkeleri ile ilgili almanak yayınlar. Hemen hemen yer yıl güncellenen bu almanağa aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

CIA ayrıca bu almanağı kitap olarak da satmaktadır.

İnternet versiyonundaki tüm bilgiler internet kullanıcıları için tamamı ile ücretsizdir.

CIA The World Factbook
cia.gov/library/publications/the-world-factbook/

Aşağıdaki linklerde ise ülke haritaları ve ülke bayrakları ile ilgili linklere ulaşabilirsiniz.

Haritalar
cia.gov/library/publications/the-world-factbook/docs/refmaps.html

Ülke Bayrakları
cia.gov/library/publications/the-world-factbook/docs/flagsoftheworld.html

İnternet sitesini incelediğinizde birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Hatta download linkinden tüm sitedeki bilgileri indirme imkanınız da mevcut.


Bedri Yılmaz

7 yaşına kadar İsviçre’de yaşamış, babasının doktora eğitiminin sona ermesiyle birlikte ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünü bitirmiştir. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu yüksek lisans eğitimi görmüştür. İş hayatına üniversite süresince dış ticaret ile uğraşarak başlamış, özellikle ihracat alanında yoğunlaşmıştır. Ayrıca ev tekstili ithalatına yönelmiş, Türkiye’de bayiler ile bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Ardından reklam ajanslarında yönetici pozisyonlarında faaliyet gösterdikten sonra ticari faaliyetlerine ara vermiş, çocukluktan beri merak saldığı fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmaya karar vermiştir. Türkiye’nin birçok yerini fotoğrafçılık amaçlı gezmiş, fotoğraf ve video çekimi alanındaki çalışmalarını uzmanlık seviyesine taşımıştır. Havadan drone çekimleri, tanıtım filmleri, kamu spotları konularında prodüksiyon hizmetleri gibi alanlarda birçok proye imza atmıştır. Çevre Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının fotoğraflanması, video çekimlerinin yapılması, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için İncesu Kanyonu’nun tanıtım filminin ve sosyal medya atağının yapılması, Fatih Belediyesi’nce Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Fatih’in Sokaklarında Tarihe Yolculuk” isimli kitapta yer alan Fatih ve Eminönü sokaklarının çekimlerinin yapılması gibi projelerde yer almıştır. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde yer almış en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sergisinde yer almıştır. Öte yandan çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyet göstermekte, gönüllü olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktadır. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğrafmetre, Gülümseyin Çekiyorum, Lotus Sanat, Art-Istannbul gibi fotoğrafçılıkla ilgili dernek ve gruplara üyeliği vardır. Sosyal medya yönetimi ve itibar yönetimi konularında uzmandır. Bu konulardaki bilgi birikimini Internet e-Business Company’nin (iebc.net) internet sitesinde ve kişisel sitesinde (bedriyilmaz.com.tr) blog yazılarıyla paylaşmaktadır.

Benzer Yazılar

Google’dan reCaptcha Hizmeti
Okunan 32
google ait google.com/recaptcha internet sitesi internet siteleri veya akıllı telefon uygulamaları için robot değilim hizmeti vermektedir.
Türler Dizini: Wikispecies
Okunan 37
Wikipedia vakfından canlıların bilgilerinin paylaşıldığı yeni bir site: species.wikimedia.org
Analog Fotoğrafçılık İçin Film Önerileri
Okunan 66
Analog fotoğrafçılığa yada film fotoğrafçılığına yeni başlayanlar için genelikle ilk soru, fotoğraf makinesinin ana özelliklerini kavradıktan sonra, h...
Uçuşları Online Gösteren Bir Site: flightradar24.c...
Okunan 32
flightradar24.com internet sitesi uçuşları gerçek zamanlı online olarak harita üzerinde gösteren bir internet sitesidir. Bu internet sitesinin akıllı ...