İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün Çöp Arabası Terörü

Nisan ayının sonlarına geldik. İstanbul’da güneş yüzünü yavaş yavaş bizlere göstermeye başladı. Eğer İstanbul’un Bakırköy İlçesi’ne bağlı Yeşilyurt, Yeşilköy, Florya’ya yakın biryerlerde oturuyorsanız baharı karşıladığımız bu güzel pazar gününü nasıl geçireyim diye kendinize soruyorsanız çoluk çoğunuzla, arkadaşlarınızla ya da tek başınıza sahilde deniz kenarında vakit geçirebilirsiniz. Florya’ya kadar uzanan Yeşilyurt-Yeşilköy sahilinde yürüyebilir, bisiklete binebilir, sahildeki kafelerde çay-sohbet eşliğinde muhabbet edebilir, bu güzel günü keyifle geçirebilirsiniz.

Ben de bugün arkadaşlarımla sahilde buluşup bu güzel günü değerlendirelim istedik. Önce bir kafede çay, içip gözlememizi yedik. Sonrasında spor amaçlı sahilde yürüyüşümüze başladık.

Sahilde bizim gibi yürüyüş yapan çiftler, gençler, çocuklarını bisiklete bindiren aileler, paten binen çocuklar neşeli ve güzel bir ortam vardı. Ama bu ortamı bozan ve açıkçası beni dehşete düşüren bir gelişme oldu. Tekerlek boyu bir çocuğun kadar olan bir çöp kamyonu sahilde insanların arasında belirdi. Belli ki amirleri çöplerin toplanması için emir vermiş onlar da görevlerini yapıyorlardı. Ama açıkçası onlarca çoluk çocuğun ve halkın cirit attığı bir ortamda böyle dev bir kamyonun bulunmasını çok garipsedim.

Öncelikle temiz bir çevre için görevlerini yapanlara teşekkür ediyoruz. Ama amirlerine sormak isterim. Acaba bu çöp toplama işlemi gece ya da sabah yapılamaz mıydı? Halkın yoğun olarak sahilde bulunduğu bir zamanda çöp toplamak neden gerekli? Kimsenin özellikle çocukların olmadığı sabah saat 6, 7, 8 gibi saatlerde bu çöpler toplanamaz mıydı?

Biraz daha ilerleyince çöp kamyonunun çöp konteynırından çöpleri boşaltırken akan çöp sularının sebep olduğu o iğrenç koku ve manzara ile karşılaştık.

Sahilde yürüyenler bu çöp sularının ve kokularının içinden mecburen yürüyerek geçiyorlardı.

BU çöp kamyonunun bağlı olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’ne sesleniyoruz. Bu çöpleri toplamanız çok güzel ve doğru bir iş. Sizleri tebrik ediyoruz. Ama bu çöpleri insanların yoğun olduğu saatlerde değil sabah saatlerinde yapmanızı istiyoruz. Eğer amacınız insanlara rahatsızlık vermek değil de hizmet etmekse bunu sizlerden bekliyoruz.

“İnsan”a değer veren ülkelerde yapılan budur. Sizlerin de bizlere değer vermenizi bekliyoruz.


Bedri Yılmaz

7 yaşına kadar İsviçre’de yaşamış, babasının doktora eğitiminin sona ermesiyle birlikte ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünü bitirmiştir. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu yüksek lisans eğitimi görmüştür. İş hayatına üniversite süresince dış ticaret ile uğraşarak başlamış, özellikle ihracat alanında yoğunlaşmıştır. Ayrıca ev tekstili ithalatına yönelmiş, Türkiye’de bayiler ile bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Ardından reklam ajanslarında yönetici pozisyonlarında faaliyet gösterdikten sonra ticari faaliyetlerine ara vermiş, çocukluktan beri merak saldığı fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmaya karar vermiştir. Türkiye’nin birçok yerini fotoğrafçılık amaçlı gezmiş, fotoğraf ve video çekimi alanındaki çalışmalarını uzmanlık seviyesine taşımıştır. Havadan drone çekimleri, tanıtım filmleri, kamu spotları konularında prodüksiyon hizmetleri gibi alanlarda birçok proye imza atmıştır. Çevre Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının fotoğraflanması, video çekimlerinin yapılması, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için İncesu Kanyonu’nun tanıtım filminin ve sosyal medya atağının yapılması, Fatih Belediyesi’nce Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Fatih’in Sokaklarında Tarihe Yolculuk” isimli kitapta yer alan Fatih ve Eminönü sokaklarının çekimlerinin yapılması gibi projelerde yer almıştır. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde yer almış en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sergisinde yer almıştır. Öte yandan çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyet göstermekte, gönüllü olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktadır. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğrafmetre, Gülümseyin Çekiyorum, Lotus Sanat, Art-Istannbul gibi fotoğrafçılıkla ilgili dernek ve gruplara üyeliği vardır. Sosyal medya yönetimi ve itibar yönetimi konularında uzmandır. Bu konulardaki bilgi birikimini Internet e-Business Company’nin (iebc.net) internet sitesinde ve kişisel sitesinde (bedriyilmaz.com.tr) blog yazılarıyla paylaşmaktadır.

Benzer Yazılar

İstanbul Yeşilyurt-Yeşilköy Sahilinde Motorsiklet ...
Okunan 40
İstanbul'un Yeşilyurt-Yeşilköy sahili özellikle haftasonları gençlerin,  ailelerin gözde mekanlarından biri. Sporunu yapanlar, yürüyenler, bisikletler...
Gidilmeyesi Yerler: İstanbul Büyükada
Okunan 51
Bir İstanbullu olarak Büyükada'ya çok uzun zamandır gitmemiştim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın doğal sit alanlarının çekimleri için Prens Adaları ...