İngiltere Günlükleri – İkinci Etap: Güney İngiltere

Click for English Version

Bir önceki yazımda (İngiltere Günlükleri – Birinci Etap: Londra) İngiltere gezimize Londra’dan başlamıştık. Londra gezimizi bitirdikten sonra şimdi biraz güneye inip İngiltere Günlükleri yazılarıma Güney İngiltere ile kaldığımız yerden devam ediyorum.

 

Beachy Head

Eastbourne kasabasına çok yakın ve denizden 162 metre yükseklikte olan kalker bir burundur ve aynı zamanda Britanyanın en yüksek uçurumudur. Okyanus kenarında olması nedeniyle kış ve ilkbahar aylarında ciddi bir rüzgarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Beachy Head – (Fotoğraf: Furkan Kara)

Yürüyüş sevenler için mükemmel bir bölgedir. Fakat yürürken çok dikkatli olmanızı öneririm. Her ne kadar güvenlik bariyerleri olsada bazı noktalar boş bırakılmış. Burayı gezerken uçurumun kenarında orada ölen kişilere ait eşyaları göreceksiniz. Beachy Head her ne kadar manzarası ve Britanyanın en yüksek uçurumu olmasıyla tanınıyor da olsa ne yazık ki intihar etmek isteyenlerin tercih ettiği yer olması sebebiyle de bilinmektedir.

 

Salisbury

Avon nehrinin kenarında kurulu ortaçağ kentidir. Yeşilliğinin dışında şehrin en çok dikkat çeken özelliği 123 metre ile İngiltere’nin en yüksek çan kulesine sahip Salisbury Kilisesidir. 1120 yılında yapılmaya başlanmış ve 1258 yılında bitmiştir. Şehir 900’lü yıllarda kurulmuş olması nedeniyle girdiğiniz mekanlarda kendinizi ortaçağ atmosferi içinde hissedebilirsiniz.

 

Durdle Door

Durdle Door – (Fotoğraf: Serpil Yıldırım Eroğlu)

Dünya üzerinde bulunan Kemer taşları arasında en ünlülerindendir. Binlerce yıl önce denizin dalgalarıyla kireçtaşını oymasıyla oluşmuştur. Türünün nadir bulunan örneklerindendir. Benim gibi manzara fotoğrafçılarının dikkatini çekmektedir. Bölgede bulunan mağaralar tehlikeli olduğu için girmenizi tavsiye etmiyorum. Bölge kamp, yürüyüş hatta kafasını dinlemek isteyenler için mutlaka gidilip görülmesi gereken bir yerdir. Deniz biraz tehlikeli olsa da rengi sizi cezbedecektir. İngiltere’nin iklimini düşünecek olursak Temmuz ve Agustos aylarında bu bölgeye gitmenizi öneririm.

Durdle Door – (Fotoğraf: Serpil Yıldırım Eroğlu)

 

Bath

Bath – (Fotoğraf: Serpil Yıldırım Eroğlu)

Başkent Londra’ya 156 km. uzaklıkta Avon nehri kıyısında bulunan ve ismini Roma dönemine ait kaplıcalarından alan şehirdir. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine alınmıştır. Mimarisinde yarım daireyi andıran evleriyle dikkat çekmektedir. Bunlar arasında en çok dikkat çeken 1774 yılında 30 evin bitişik olarak inşa edilmesiyle oluşan The Royal Crescent’dir.

The Royal Crescent – (Fotoğraf: Serpil Yıldırım Eroğlu)

Şehrin küçük olması nedeniyle yürüyerek gezebilirsiniz. Her ne kadar yeni binaları olsada ortaçağ mimarisini ağırlıklı olarak hissedeceğiniz en huzur verici şehirlerden biridir. Bu arada şehirde havaalanı bulunmadığından Londra üzerinden gelebilirsiniz. Şehirde üniversite olması sebebiyle genc nüfus çoğunluktadır. Şehir merkezinde alışveriş yapabileceğiniz pek çok mağaza bulunmaktadır. Kısaca Avrupanın en güzel spa şehirlerinden biri Bath’i mutlaka görmelisiniz.

Yazımda bahsettiğim noktaları google map’te sizler için işaretledim.

İngiltere Günlükleri’nin gelecek bölümünde Castle Combe, Oxford, Sheffield ve Manchester hakkında bilgiler aktarmaya devam edeceğim.

Sevgiyle kalın.


Serpil Yıldırım Eroğlu

Benzer Yazılar

İngiltere Günlükleri – Üçüncü Etap
Okunan 70
İngiltere doğal güzelliklerinin yanısıra tarihi ve  kültürel gelenekleri nedeniyle ilgi çekici bir ülkedir. Castle Combe (Fotoğraf Serpil Yıldırım...
İngiltere Günlükleri – Birinci Etap: Londra...
Okunan 185
Click for English Version Ailecek İngiltere’ye yerleştiğimiz günden itibaren yaşayacağım adayı karış karış gezip görmenin planlarını kuruyordum. Niha...
Fotoğrafçı Serpil Yıldırım Eroğlu’nun Instag...
Okunan 96
Doğa fotoğrafçısı ve gezgin Serpil Yıldırım Eroğlu'nun Instagram Hesabı: syekteese Serpil Yıldırım Eroğlu'nun İtalya, İspanya, İngiltere'den paylaş...
England Travel Diary: Lap 1: London
Okunan 85
Türkçe için tıklayınız Since the day I moved to England with my family, I was dreaming about to see every inch of the country that I live in.Finally,...