İngiltere Günlükleri – Birinci Etap: Londra

Click for English Version

Ailecek İngiltere’ye yerleştiğimiz günden itibaren yaşayacağım adayı karış karış gezip görmenin planlarını kuruyordum. Nihayet bu hayalim gerçek oldu.

Türkiye’den fotoğrafçı dostlarımın gelmesi belli olunca onlara 11 günlük bir seyahat programı hazırladım. İlk durağımız Londra idi.

 

Londra Etabı

Seyahatimizin başlangıç noktası olarak Londra’yı tercih ettim. Gezmek ve fotoğraf çekmek için Londra’ya 2 gün ayırdım. 2 gün bu koca şehir için tabii ki yeterli gelmedi. Size tavsiyem siz de eğer benim gibi hem gezip hem fotoğraf çekmek istiyorsanız Londra’da 4 veya 5 gün kalmanızı öneririm.

Londra farklı etnik kökenlerin yoğun olması açısından portre fotoğrafçılığı, tarihi dokusu nedeniyle de mimari fotoğrafçılık için harika kareler yakalayabileceğiniz bir şehir. Londra’yı tam olarak gezdim diyebilmeniz için kesinlikle yürüyerek gezmenizi öneririm. Fakat bunu yapamam derseniz metro kulllanabilirsiniz. Metro girişlerinden temin edebileceğiniz sadece Londra’da geçerli Oyster kartla ulaşım maliyetinizi de düşürebilirsiniz.

Londra da mutlaka görmeniz gereken yerler arasında öncelikle Big Ben, London Eye ve Tower Bridge geliyor.

Fakat 1859 yılında yapılan ve Londra’nın simgesi haline gelen Big Ben’nin 4 yıl sürecek tadilatı başladı. Bakım ve onarım çalışmalarının 2021 yılında biteceği söyleniyor. O tarihe kadar iskelesiz Big Ben fotoğrafı çekmek mümkün olmayacak 🙂

London Eye, geçici olarak inşa edilen fakat daha sonra kaldırılmasından vazgeçilerek Londra’nın silueti haline gelen Thames nehrinin kenarında bulunan dönme dolap. Şehri tepeden görmek isteyenlerin açık ve güneşli bir günde binmesini tavsiye ederim. Özellikle yaz aylarında ciddi bir kuyrukla karşı karşıya kalabilirsiniz.

London Eye – Londra (Fotoğra: Serpil Yıldırım Eroğlu)

Tower Bridge, 1894 yılında Thames nehri üzerine yapılan ve gerektiğinde açılıp kapanabilen, yapımı tam 8 yıl süren bir köprüdür. Düşük bir ücret karşılığında köprünün iki kulesinin içinde bulunan asansörlerle üzerine çıkabilir nefis manzara resimleri çekebilirsiniz. Gece ve gündüz görüntüsü birbirinden güzeldir.

Tower Bridge – Londra (Fotoğraf: Serpil Yıldırım Eroğlu)

Bunların dışında Londra’ya geldiğinizde mutlaka gezmeniz gereken diğer önemli mekanlar tabiki müzeler. Pahalı bir şehir olan Londra’da müzelere girişler ücretsiz olması bir nebzede olsa benim gibi gezginleri mutlu ediyor.

British Museum, insanlık tarihi ve kültürüne ait pek çok eserin sergilendiği devasal bir müze. Müzeyi gezerken kendi tarihimize ait eserleri gördüğünüzde yaşayacağınız şaşkınlık ve kırgınlığı tahmin edebiliyorum. Diğer taraftan ülkemizde tarihi eserlere verilen değeri düşününce bu kırıklık biraz olsun hafifliyor.

Science Museum, bilimin zaman içinde nasıl ilerlediğini ve geçmiş dönemde ki icatları görebileceğiniz ilgi çekici bir müzedir.

Natural History Museum, mutlaka görmenizi tavsiye edeceğim. Mimarisi ve görselliğiyle görülmeye değer doğa tarihi müzesi. Müze kendi içinde Kırmızı (doğa güçlerinin verdiği tahribatı anlatan bölüm), Mavi (deniz canlıları), Yeşil (doğada yaşayan her türlü canlı) ve Turuncu (vahşi yaşam) olarak bölümlere ayrılmıştır.

Natural History Museum – Londra (Fotoğraf: Serpil Yıldırım Eroğlu)

Natıonal Gallery, Trafalgar Square’de bulunan ünlü ressamların ve sanatçıların eserlerini görebileceğiniz, atmosferiyle ve içinde birbirinde devasal değerleri tablolaları arasında kendinizi kaybedebileceğinize ve gezmekten keyif alacağınıza inanıyorum.

Bunların dışında Londra’da gezip görebileceğiniz pek çok yer olmasına rağmen önceliği yukarıda saydığım yerlere vermenizi öneririm.

 

Londra’ya Ne Zaman Gitmek Gerekir?

İngitere bir ada olması nedeniyle ılıman ve yağış alan bir ülkedir. Yaz aylarında dahi aşırı sıcaklarla karşılaşmanız pek mümkün değil. Yazın ortalama sıcaklık 15-20 derece civarındadır.

Size tavsiyem İngiltere’de okulların Temmuz ayında tatil olduğunu düşünürsek Londraya gelmek ve gezebilmek için en dogru zamanın Mayıs ve Haziran ayları olduğuna inanıyorum.

Şimdilik yazımı burada kesiyorum. Gelecek yazlarımda size Beachy Head, Salisbury, Durdle Door, Bath, Castle Combe, Oxford, Sheffield, Manchester, Liverpool, Edinburg, Loch Lomond, Fort William, Granfinnan Viaduct, York, Keswick, Windemere, Whitby ve Glasgow hakkında kısa bilgiler aktarmaya çalışacağım.

Aşağıda yazımda bahsettiğim noktaların google haritadaki yerlerini işaretledim.

Sevgiyle kalın,

 

Not: siz de İngiltere’yi benim rehberliğimde gezmek isterseniz benimle iletişime geçebilirsiniz.


Serpil Yıldırım Eroğlu

Benzer Yazılar

İngiltere Günlükleri Yazı Dizisindeki Fotoğraflar ...
Okunan 62
Site yazarlarımızdan İngiltere'de yaşayan Serpil Yıldırım Eroğlu, İngiltere gezilerindeki tecrübelerinden oluşturduğu tavsiye ve notlarını İngiltere G...
England Travel Diary: Lap 3
Okunan 35
England is a place where it’s famous for its culture as well as it’s history and nature. After staying for a night in Bath, we decided to head to C...
England Travel Diary: Lap 1: London
Okunan 82
Türkçe için tıklayınız Since the day I moved to England with my family, I was dreaming about to see every inch of the country that I live in.Finally,...
Fotoğrafçı Serpil Yıldırım Eroğlu’nun Instag...
Okunan 96
Doğa fotoğrafçısı ve gezgin Serpil Yıldırım Eroğlu'nun Instagram Hesabı: syekteese Serpil Yıldırım Eroğlu'nun İtalya, İspanya, İngiltere'den paylaş...