Hasan Bilgin'den Drone Günlükleri

Gidilmeyesi Yerler: Trabzon Uzungöl

Uzungöl’e yıllarca gitmek istemiş ama bir türlü fırsat bulamamıştım. Nihayetinde Ağustos 2017 tarihinde ziyaret etme fırsatım oldu. Uzungöl’e ilk vardığımda hissettiğim hüsranı size anlatamam. Gölün içine sokulmuş sapsarı büyük plastik borular, yine plastik kırmızı büyük dubalar, göl etrafına inşa edilmiş beton binalar, kafeler, lokantalar, gölün ilersinde devam eden büyük betondan bir tesis, belki bir zamanların o güzel Uzungöl’ü berbat etmiş. Hiçbir açı yok ki güzel bir fotoğraf alabilesiniz. Berim gibi düşünen ziyaretçilerin yüzlerce yorumunu internetten görebilirsiniz. Trabzon Uzungöl ile ilgili gerçekçi yorumlardan birkaçını sizlerle paylaşıyorum.

Peki Uzungöl’le giderseniz ne yapabilirsiniz. Size tavsiyem Uzungöl’ün kenarından yukarı çıkan yolu takip etmeniz. Biraz yükselinde ağaçlar içinde bir yolda ilerlemeye başlıyorsunuz. Birkaç noktada Uzungöl’ü yukardan ve uzaktan gören noktalar bulacaksınız. Burdan fotoğraf çekebilirsiniz. Uzungöl’ü uzaktan fotoğrafladığınız için o çarpık yapılaşmanın iğrençliği belli bir miktarda gözünüzü acıtmayacaktır.

Ama asıl tavsiyem eğer aracınız 4 çekerse, 4-5 saat vaktiniz varsa ve biraz da cesaretliyseniz bu yola devam etmeniz. Peki sizi ne mi bekliyor? Tek tarafı uçurum bir arabalık yol bile denmeyecek, belki de bazen ilerleyemeyeceğiniz bozuk yol… Ama belli bir yüksekliği geçince o ünlü Karadeniz sisininin o uçurumun kenarından ayaklarınızın altında kalmasını görebilirsiniz.

O sisin zaman zaman kalkıp en aşağıda yağmur yağarken sizin noktanızda günlük güneşlik manzarasını görebilirsiniz. Bir yanınızı dağ kaparken sağ tarafınızdaki uçurumun altındaki o güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Köşeyi döndüğünüzde aniden sizi sisin sarmasıyla karşılaşıp iki metre ötenizi göremez hale gelebilirsiniz. Yükseldikçe yaylalardan geçip o yaylalarda yaşayanlara selam verip hatta çaylarını içebilirsiniz. 2750 metre yüksekliğe çıktığınızda etrafınızda hiçbirşey yokken kendinizi sisler içinden peydah olan 1000 koyunluk bir sürünün içinde bulabilirsiniz. Yolunuza devam edip Bayburt sınırından geçip, el değmemiş yaylalarda mola verip sonra tekrar asfalt yolu bulup Rize’ye geri dönebilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Uzungöl’ün bende bıraktığı izlenim çok kötü olsa da devamında bana yaşattıkları sebebiyle bende özel bir yeri vardır. Uzungöl’e gitmeyin ama Uzungöl’e giderseniz Uzungöl’ün yanındaki yoldan dağa çıkıp az bilinen güzellikleri keşfedin derim.

KaydetKaydet

KaydetKaydetKaydetKaydet

KaydetKaydet


Bedri Yılmaz

Yazar hakkındaki bilgilere Yazar Hakkında Linkinden ulaşabilirsiniz. Bedri Yılmaz'ın biri Türkçe biri de İngilizce yayın yapan iki internet sitesi bulunmakta. Türkçe sitesine bu linkten, İngilizce sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Gidilmeyesi Yerler: İstanbul Büyükada
Okunan 17
Bir İstanbullu olarak Büyükada'ya çok uzun zamandır gitmemiştim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın doğal sit alanlarının çekimleri için Prens Adaları ...
Gidilmeyesi Yerler: Türkiye’de Artık Gitmekt...
Okunan 142
Türkiye'de Artık Gitmekten Zevk Alamayacağınız Yerler Türkiye’de fotoğraf çekmekten zevk alan biri olarak gezi notlarımı ve tavsiyelerimi Türkiye G...
Gidilmeyesi Yerler: Antalya Tünektepe
Okunan 24
Kapitalizme Peşkeş Çekilen Antalya Tünektepe   Ne zaman Antalya'ya gitsem bir fırsatını bulur Sarısu'da Tünektepe'ye çıkıp fotoğraflar çekeri...
Gidilmeyesi Yerler: Rize Ayder Yaylası
Okunan 18
2017 Ağustos'unda Rize'yi ziyaret ettiğimde sonunda Ayder Yaylası'nı göreceğim için çok heyecanlıydım. Yıllarca fotoğraflarını görüp ben de orda olsay...

Yazar hakkındaki bilgilere Yazar Hakkında Linkinden ulaşabilirsiniz. Bedri Yılmaz'ın biri Türkçe biri de İngilizce yayın yapan iki internet sitesi bulunmakta. Türkçe sitesine bu linkten, İngilizce sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Back to site top