Gidilmeyesi Yerler: Trabzon Uzungöl

Uzungöl’e yıllarca gitmek istemiş ama bir türlü fırsat bulamamıştım. Nihayetinde Ağustos 2017 tarihinde ziyaret etme fırsatım oldu. Uzungöl’e ilk vardığımda hissettiğim hüsranı size anlatamam. Gölün içine sokulmuş sapsarı büyük plastik borular, yine plastik kırmızı büyük dubalar, göl etrafına inşa edilmiş beton binalar, kafeler, lokantalar, gölün ilersinde devam eden büyük betondan bir tesis, belki bir zamanların o güzel Uzungöl’ü berbat etmiş. Hiçbir açı yok ki güzel bir fotoğraf alabilesiniz. Berim gibi düşünen ziyaretçilerin yüzlerce yorumunu internetten görebilirsiniz. Trabzon Uzungöl ile ilgili gerçekçi yorumlardan birkaçını sizlerle paylaşıyorum.

Peki Uzungöl’le giderseniz ne yapabilirsiniz. Size tavsiyem Uzungöl’ün kenarından yukarı çıkan yolu takip etmeniz. Biraz yükselinde ağaçlar içinde bir yolda ilerlemeye başlıyorsunuz. Birkaç noktada Uzungöl’ü yukardan ve uzaktan gören noktalar bulacaksınız. Burdan fotoğraf çekebilirsiniz. Uzungöl’ü uzaktan fotoğrafladığınız için o çarpık yapılaşmanın iğrençliği belli bir miktarda gözünüzü acıtmayacaktır.

Ama asıl tavsiyem eğer aracınız 4 çekerse, 4-5 saat vaktiniz varsa ve biraz da cesaretliyseniz bu yola devam etmeniz. Peki sizi ne mi bekliyor? Tek tarafı uçurum bir arabalık yol bile denmeyecek, belki de bazen ilerleyemeyeceğiniz bozuk yol… Ama belli bir yüksekliği geçince o ünlü Karadeniz sisininin o uçurumun kenarından ayaklarınızın altında kalmasını görebilirsiniz.

O sisin zaman zaman kalkıp en aşağıda yağmur yağarken sizin noktanızda günlük güneşlik manzarasını görebilirsiniz. Bir yanınızı dağ kaparken sağ tarafınızdaki uçurumun altındaki o güzel manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Köşeyi döndüğünüzde aniden sizi sisin sarmasıyla karşılaşıp iki metre ötenizi göremez hale gelebilirsiniz. Yükseldikçe yaylalardan geçip o yaylalarda yaşayanlara selam verip hatta çaylarını içebilirsiniz. 2750 metre yüksekliğe çıktığınızda etrafınızda hiçbirşey yokken kendinizi sisler içinden peydah olan 1000 koyunluk bir sürünün içinde bulabilirsiniz. Yolunuza devam edip Bayburt sınırından geçip, el değmemiş yaylalarda mola verip sonra tekrar asfalt yolu bulup Rize’ye geri dönebilirsiniz.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Uzungöl’ün bende bıraktığı izlenim çok kötü olsa da devamında bana yaşattıkları sebebiyle bende özel bir yeri vardır. Uzungöl’e gitmeyin ama Uzungöl’e giderseniz Uzungöl’ün yanındaki yoldan dağa çıkıp az bilinen güzellikleri keşfedin derim.

KaydetKaydet

KaydetKaydetKaydetKaydet

KaydetKaydet


Bedri Yılmaz

7 yaşına kadar İsviçre’de yaşamış, babasının doktora eğitiminin sona ermesiyle birlikte ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünü bitirmiştir. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu yüksek lisans eğitimi görmüştür. İş hayatına üniversite süresince dış ticaret ile uğraşarak başlamış, özellikle ihracat alanında yoğunlaşmıştır. Ayrıca ev tekstili ithalatına yönelmiş, Türkiye’de bayiler ile bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Ardından reklam ajanslarında yönetici pozisyonlarında faaliyet gösterdikten sonra ticari faaliyetlerine ara vermiş, çocukluktan beri merak saldığı fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmaya karar vermiştir. Türkiye’nin birçok yerini fotoğrafçılık amaçlı gezmiş, fotoğraf ve video çekimi alanındaki çalışmalarını uzmanlık seviyesine taşımıştır. Havadan drone çekimleri, tanıtım filmleri, kamu spotları konularında prodüksiyon hizmetleri gibi alanlarda birçok proye imza atmıştır. Çevre Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının fotoğraflanması, video çekimlerinin yapılması, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için İncesu Kanyonu’nun tanıtım filminin ve sosyal medya atağının yapılması, Fatih Belediyesi’nce Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Fatih’in Sokaklarında Tarihe Yolculuk” isimli kitapta yer alan Fatih ve Eminönü sokaklarının çekimlerinin yapılması gibi projelerde yer almıştır. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde yer almış en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sergisinde yer almıştır. Öte yandan çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyet göstermekte, gönüllü olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktadır. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğrafmetre, Gülümseyin Çekiyorum, Lotus Sanat, Art-Istannbul gibi fotoğrafçılıkla ilgili dernek ve gruplara üyeliği vardır. Sosyal medya yönetimi ve itibar yönetimi konularında uzmandır. Bu konulardaki bilgi birikimini Internet e-Business Company’nin (iebc.net) internet sitesinde ve kişisel sitesinde (bedriyilmaz.com.tr) blog yazılarıyla paylaşmaktadır.

Benzer Yazılar

Gidilmeyesi Yerler: İstanbul Büyükada
Okunan 51
Bir İstanbullu olarak Büyükada'ya çok uzun zamandır gitmemiştim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın doğal sit alanlarının çekimleri için Prens Adaları ...
Gidilmeyesi Yerler: Antalya Tünektepe
Okunan 63
Kapitalizme Peşkeş Çekilen Antalya Tünektepe   Ne zaman Antalya'ya gitsem bir fırsatını bulur Sarısu'da Tünektepe'ye çıkıp fotoğraflar çekeri...
Gidilmeyesi Yerler: Türkiye’de Artık Gitmekt...
Okunan 167
Türkiye'de Artık Gitmekten Zevk Alamayacağınız Yerler Türkiye’de fotoğraf çekmekten zevk alan biri olarak gezi notlarımı ve tavsiyelerimi Türkiye G...
Gidilmeyesi Yerler: Rize Ayder Yaylası
Okunan 43
2017 Ağustos'unda Rize'yi ziyaret ettiğimde sonunda Ayder Yaylası'nı göreceğim için çok heyecanlıydım. Yıllarca fotoğraflarını görüp ben de orda olsay...