Gidilmeyesi Yerler: Rize Ayder Yaylası

2017 Ağustos’unda Rize’yi ziyaret ettiğimde sonunda Ayder Yaylası’nı göreceğim için çok heyecanlıydım. Yıllarca fotoğraflarını görüp ben de orda olsaydım diye imrendiğim Ayder Yaylası’na sonunda gidecektim.

Bir arkadaşımla birlikte Rize’de Ayder Yaylası’na geldiğimizde çok şaşırdım. İstanbul’da görmeye alışık olduğum bir trafik, bir curcuna beni bekliyordu. Caddede dur kalk şeklinde bir trafikle yaylanın üst taraflarına yol aldık. Aracımızı park edecek yer bulamayacak kadar yoğun bir araç vardı. Bu kadar araçtan inen insanlar yaylayı kaplamış, kimis top oynuyor, kimisi mangal yapıyor, kimi de çocuğuyla vakit geçirmeye çalışıyordu. Bu manzara hafta sonları İstanbul’da Bakırköy’den başlayıp Eminönü’ne devam eden Kennedy Caddesi’nin kenarında görmeye alışık olduğum mangal yapan insanları, o mangal dumanının sahili kaplamasını ve o curcunayı hatırlattı. Ya da E5 otobanının yanına bir boşluğa arabasını çekip 10 metrekare bir çimen üzerinde otobanda seyreden o araba sesleri ve egzos  dumanları içinde keyif yapmaya çalışan insanları hatırlattı. Ayder Yaylası’ndaki durumda bundan daha farklı değildi.

Ayder Yaylası’na fotoğraf çekmek için gidecekleri uyarmak isterim. Kesinlikle gitmeyin. Çekecek fotoğraf bulamayacaksınız. Gezmek için gideceklere tavsiyem: Gitmeyin! Zevk alamaycaksınız. Çünkü doğanın içinde olma, manzaranın zevkine varma imkanınız olmayacak. Sefa sürme niyetiyle cefa sürmeye hiç gerek yok.

Benim gibi düşünen insan çok. İnternette biraz araştırınca Ayder Yaylası hakkındaki yorumlara siz de rastlayacaksınız. Bu yorumlardan birkaçını sizler ile paylaşıyorum.Bir sonraki yazımda İstanbul Büyükada’n bahsedeceğim. Görüşmek üzere…


Bedri Yılmaz

Yazar hakkındaki bilgilere Yazar Hakkında Linkinden ulaşabilirsiniz. Bedri Yılmaz'ın biri Türkçe biri de İngilizce yayın yapan iki internet sitesi bulunmakta. Türkçe sitesine bu linkten, İngilizce sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Gidilmeyesi Yerler: Trabzon Uzungöl
Okunan 45
Uzungöl'e yıllarca gitmek istemiş ama bir türlü fırsat bulamamıştım. Nihayetinde Ağustos 2017 tarihinde ziyaret etme fırsatım oldu. Uzungöl'e ilk vard...
Ağaran Şelalesi, Çayeli – Rize Havadan Çekim...
Okunan 21
Ağaran Şelalesi'nin (Çayeli - Rize) havadaan drone ile çekimi Drone Çekim: Hasan Bilgin Video Edit: Bedri Yılmaz
Gidilmeyesi Yerler: Antalya Tünektepe
Okunan 26
Kapitalizme Peşkeş Çekilen Antalya Tünektepe   Ne zaman Antalya'ya gitsem bir fırsatını bulur Sarısu'da Tünektepe'ye çıkıp fotoğraflar çekeri...
Büyükköy, Çayeli – Rize Havadan Çekim
Okunan 38
Rize Çayeli'ne bağlı Büyükköy'ün havadan drone ile çekimi.

Yazar hakkındaki bilgilere Yazar Hakkında Linkinden ulaşabilirsiniz. Bedri Yılmaz'ın biri Türkçe biri de İngilizce yayın yapan iki internet sitesi bulunmakta. Türkçe sitesine bu linkten, İngilizce sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Back to site top