Gidilmeyesi Yerler: İstanbul Büyükada

Bir İstanbullu olarak Büyükada’ya çok uzun zamandır gitmemiştim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının çekimleri için Prens Adaları Doğal Sit Alanını çekmek projesi kesinleşince çok memnun olmuştum. En son lise döneminde arkadaşlarımla geldiğim Büyükada’ya yıllar sonra tekrar gidecek ve hem fotoğraflarını çekecek hem de filme alacaktık.

Büyükada’ya Bostancı’dan kalkan vapurla geldik. Ekim 2017’de henüz sonbahar başlamamış hatta yazdan kalma bir gün vardı.

Adaya ilk indiğimizde karşılaştığım kalabalık beni çok şaşırttı. Gerçi vapurdaki insan sayısından anlamalıydım ama o kadar insanı sokakta görmek beni şaşırttı. Hele adanın meydanındaki saatin oraya giden haifi yukarı çıkan yolda insan güruhunun üzerime üzerime gelmesi beni çok şaşırtmıştı. Bu insan seli inanın Beyoğlu’ndaki ile aynı hatta daha kalabalığı idi. İnsanların şehirden kaçıp keyif yapmak için geldikleri adada bu kalabalık içinde nasıl keyif alabileceklerini düşünmeden edemedim.

Saatin ordaki faytonlara binmek için 10 dakika sıra bekledikten sonra faytonla adanın üst taraflarına çıktık. Tepede iken faytondan inip yayan olarak daha yukarılara çıktık. Buralar sakin doğa ile başbaşa kalabileceğiniz yerler. Tabi ki bir tesis yok. Çünkü doğal sit alanı ve koruma altında. Çekimlerimizi bitirdikten sonra tekrar yürüyerek yarım saatte sahil kısmına geldik.

Adada çay kahve içeceğiniz, yemek yiyeceğiniz birçok alternatif var. Fakat bu kadar kalabalık bir yerde keyif almanızın imkansız olacağını belirtmeliyim.

Peki alternatif ne? Heybeli Ada ve Kınalı Ada’yı sizlere tavsiye ederim. Heybeli Ada eski ahşap evleri ile size güzel fotoğraflar verecektir ve Büyükada gibi kalabalik değil. Kınalı Ada ise sessiz, sakin.

Size tavsiyem eğer Büyükada’da eviniz yoksa keyif yapmak için kesinlikle oraya gitmemelisiniz. Büyükada’nın tadı kaçmış derim.

Bir sonraki yazımda Bolu Yedigöller’den bahsedeceğim. Görüşmek üzere…


Bedri Yılmaz

7 yaşına kadar İsviçre’de yaşamış, babasının doktora eğitiminin sona ermesiyle birlikte ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünü bitirmiştir. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu yüksek lisans eğitimi görmüştür. İş hayatına üniversite süresince dış ticaret ile uğraşarak başlamış, özellikle ihracat alanında yoğunlaşmıştır. Ayrıca ev tekstili ithalatına yönelmiş, Türkiye’de bayiler ile bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Ardından reklam ajanslarında yönetici pozisyonlarında faaliyet gösterdikten sonra ticari faaliyetlerine ara vermiş, çocukluktan beri merak saldığı fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmaya karar vermiştir. Türkiye’nin birçok yerini fotoğrafçılık amaçlı gezmiş, fotoğraf ve video çekimi alanındaki çalışmalarını uzmanlık seviyesine taşımıştır. Havadan drone çekimleri, tanıtım filmleri, kamu spotları konularında prodüksiyon hizmetleri gibi alanlarda birçok proye imza atmıştır. Çevre Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının fotoğraflanması, video çekimlerinin yapılması, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için İncesu Kanyonu’nun tanıtım filminin ve sosyal medya atağının yapılması, Fatih Belediyesi’nce Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Fatih’in Sokaklarında Tarihe Yolculuk” isimli kitapta yer alan Fatih ve Eminönü sokaklarının çekimlerinin yapılması gibi projelerde yer almıştır. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde yer almış en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sergisinde yer almıştır. Öte yandan çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyet göstermekte, gönüllü olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktadır. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğrafmetre, Gülümseyin Çekiyorum, Lotus Sanat, Art-Istannbul gibi fotoğrafçılıkla ilgili dernek ve gruplara üyeliği vardır. Sosyal medya yönetimi ve itibar yönetimi konularında uzmandır. Bu konulardaki bilgi birikimini Internet e-Business Company’nin (iebc.net) internet sitesinde ve kişisel sitesinde (bedriyilmaz.com.tr) blog yazılarıyla paylaşmaktadır.

Benzer Yazılar

Gidilmeyesi Yerler: Türkiye’de Artık Gitmekt...
Okunan 167
Türkiye'de Artık Gitmekten Zevk Alamayacağınız Yerler Türkiye’de fotoğraf çekmekten zevk alan biri olarak gezi notlarımı ve tavsiyelerimi Türkiye G...
Gidilmeyesi Yerler: Rize Ayder Yaylası
Okunan 43
2017 Ağustos'unda Rize'yi ziyaret ettiğimde sonunda Ayder Yaylası'nı göreceğim için çok heyecanlıydım. Yıllarca fotoğraflarını görüp ben de orda olsay...
Gidilmeyesi Yerler: Trabzon Uzungöl
Okunan 88
Uzungöl'e yıllarca gitmek istemiş ama bir türlü fırsat bulamamıştım. Nihayetinde Ağustos 2017 tarihinde ziyaret etme fırsatım oldu. Uzungöl'e ilk vard...
Gidilmeyesi Yerler: Antalya Tünektepe
Okunan 63
Kapitalizme Peşkeş Çekilen Antalya Tünektepe   Ne zaman Antalya'ya gitsem bir fırsatını bulur Sarısu'da Tünektepe'ye çıkıp fotoğraflar çekeri...