Gidilmeyesi Yerler: Antalya Tünektepe

Kapitalizme Peşkeş Çekilen Antalya Tünektepe

 

Ne zaman Antalya’ya gitsem bir fırsatını bulur Sarısu’da Tünektepe’ye çıkıp fotoğraflar çekerim.

Tünektepe Antalya  – (Fotoğraf Bedri Yılmaz)

Çektiğim fotoğraflar genelde panoramik olur. Aşağıda geçtiğimiz yıllarda çektiğim panoramik fotoğraflardan örnekler bulunuyor.

Tünektepe’den Panoramik Antalya Manzarası – (Fotoğraf Bedri Yılmaz)
Tünektepe’den Panoramik Kemer Yönü Manzarası – (Fotoğraf Bedri Yılmaz)
Tünektepe’den Panoramik Antalya Manzarası – (Fotoğraf Bedri Yılmaz)

Benim gittiğim dönemlerde üstte bulunan döner restorantın menüleri çok çeşitli olmasa da çay kahve içmek için idealdi. Bir saatte tam bir turunu yapacak şekilde dönen restoran bunu deneyimleyenler için hoş bir anı bırakıyordu.

Ama 2017 senesinin başında Tünektepe’ye çıkan bir teleferik hizmete açıldı. 600 metrenin biraz üzerinde bir yüksekliğe sahip olan Tünektepe’ye artık sahil tarafında bulunan istasyondan kalkan teleferikle gidilmeye başlandı. Buraya kadar herşey güzel.

Geçen sene Antalya’ya geldiğimde yine Tünektepe’ye çıkmak istedim. Her zaman gittiğim yoldan, arıtma tesisisin ordan dağa çıkan yola girdim. Belli bir süre gittikten sonra Tünektepe kapısına vardım. Burası Tünektepeye çıkmadan önce denis seviyesindeki bir kontrol noktasıdır. Burdan bilet alırsınız ve yukarı çıkarsınız normalde. Külübedeki bekçi koşarak yanıma geldi ve yukarı çıkamayacağımı söyledi. Sebep artık teleferik varmış. Yukarı çıkmak istiyorsam teleferikle çıkmalıymışım. Ne kadar laf döksem de kar etmedi.

Bu durumu eleştiriyorum. Birincisi Tünektepe bu teleferiği inşa eden firmanın değil Tark halkına aittir. Sahibi Türkiye’dir. Teleferiği işleten bu firmaya değil.

İkincisi insanlar teleferiğe birmek zorunda kalmamalıdırlar. Normal dağ yolundan gitmek isteyenler teleferiğe ödeyecekleri bilet parasını belli bir oranını vererek Tünektepe’ye çıkabilmelidirler.

Üçüncüsü ise hali hazırda teleferiği işleten firmanın hizmet sicili  pek parlak değil. Aşağıda tripadvisor’daki yorumlardan bazılarını sizin için seçtik.

Sonuç itibari ile çıkmak isteyenler Tünektepe’ye çıkinsanlara kötü davranan, insanlara minimum hizmet kalitesini vermeyen bu firmanın teleferik hizmetini kullanmak istemiyor olabilirler. Buna bir çare bulunmalı.

Bu yazımı hazırlarken farkettim ki Antalya Belediyesi Tünektepe’ye bir tesis inşa etmek için ihale düzenlemeye çalışılor. Üç kere düzenlenip iptal edilen bu ihale sonucunda Antalya’ya aşagıdaki gibi korkunç bir proje yapılmaya çalışılıyor.

 

Antalya Tünektepe’ye Korkunç Proje

Antalya’yı, Tünektepe’yi, doğayı, Türkiyemizi seven bizler böyle bir hilkat garibesini istemiyoruz. Bir zamanlar sadece çay içip tost yiyebildiğimiz ama herkesin de gidebildiği o basit restoran yeterlidir.

Kapitalizmin o hırslarına yenik düşük bir doğal güzelliğimizin daha sonunu getirmeye çalışmayalım. Tünektepe’mizi koruyalım.


Bedri Yılmaz

7 yaşına kadar İsviçre’de yaşamış, babasının doktora eğitiminin sona ermesiyle birlikte ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünü bitirmiştir. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu yüksek lisans eğitimi görmüştür. İş hayatına üniversite süresince dış ticaret ile uğraşarak başlamış, özellikle ihracat alanında yoğunlaşmıştır. Ayrıca ev tekstili ithalatına yönelmiş, Türkiye’de bayiler ile bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Ardından reklam ajanslarında yönetici pozisyonlarında faaliyet gösterdikten sonra ticari faaliyetlerine ara vermiş, çocukluktan beri merak saldığı fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmaya karar vermiştir. Türkiye’nin birçok yerini fotoğrafçılık amaçlı gezmiş, fotoğraf ve video çekimi alanındaki çalışmalarını uzmanlık seviyesine taşımıştır. Havadan drone çekimleri, tanıtım filmleri, kamu spotları konularında prodüksiyon hizmetleri gibi alanlarda birçok proye imza atmıştır. Çevre Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının fotoğraflanması, video çekimlerinin yapılması, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için İncesu Kanyonu’nun tanıtım filminin ve sosyal medya atağının yapılması, Fatih Belediyesi’nce Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Fatih’in Sokaklarında Tarihe Yolculuk” isimli kitapta yer alan Fatih ve Eminönü sokaklarının çekimlerinin yapılması gibi projelerde yer almıştır. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde yer almış en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sergisinde yer almıştır. Öte yandan çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyet göstermekte, gönüllü olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktadır. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğrafmetre, Gülümseyin Çekiyorum, Lotus Sanat, Art-Istannbul gibi fotoğrafçılıkla ilgili dernek ve gruplara üyeliği vardır. Sosyal medya yönetimi ve itibar yönetimi konularında uzmandır. Bu konulardaki bilgi birikimini Internet e-Business Company’nin (iebc.net) internet sitesinde ve kişisel sitesinde (bedriyilmaz.com.tr) blog yazılarıyla paylaşmaktadır.

Benzer Yazılar

Gidilmeyesi Yerler: Türkiye’de Artık Gitmekt...
Okunan 165
Türkiye'de Artık Gitmekten Zevk Alamayacağınız Yerler Türkiye’de fotoğraf çekmekten zevk alan biri olarak gezi notlarımı ve tavsiyelerimi Türkiye G...
Gidilmeyesi Yerler: Rize Ayder Yaylası
Okunan 43
2017 Ağustos'unda Rize'yi ziyaret ettiğimde sonunda Ayder Yaylası'nı göreceğim için çok heyecanlıydım. Yıllarca fotoğraflarını görüp ben de orda olsay...
Gidilmeyesi Yerler: İstanbul Büyükada
Okunan 51
Bir İstanbullu olarak Büyükada'ya çok uzun zamandır gitmemiştim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın doğal sit alanlarının çekimleri için Prens Adaları ...
Gidilmeyesi Yerler: Trabzon Uzungöl
Okunan 87
Uzungöl'e yıllarca gitmek istemiş ama bir türlü fırsat bulamamıştım. Nihayetinde Ağustos 2017 tarihinde ziyaret etme fırsatım oldu. Uzungöl'e ilk vard...