İngiltere Günlükleri – Üçüncü Etap

İngiltere doğal güzelliklerinin yanısıra tarihi ve  kültürel gelenekleri nedeniyle ilgi çekici bir ülkedir.

Castle Combe (Fotoğraf Serpil Yıldırım Eroğlu)

Castle Combe, Bath’te 1 gece konakladıktan sonra rotamızı Times dergisinin en güzel 30 köy sıralamasında 2. sırada bulunan ve 1966 yılında resmi olarak “sıra dışı doğal güzellik alanı” ilan edilen İngiliz köyü Castle Combe’ye çevirdik.

Burayı gördükten sonra insanın herşeyi bırakıp yerleşesi geliyor. Londra’nın 135 km. batısında kalmaktadır. Pek çok ünlü filme de ev sahipliği yapmıştır.

Köyün içine araç parke dilmesi yasaktır. Hafta sonları ve özellikle öğlen saatlerinde çok kalabalık olmaktadır. Yeşilin içine saklanmış bu şirin masalımsı İngiliz köyünü görmeden geçmeyin derim.

Oxford, Dünyanın en ünlü üniversitelerinden biri olan Oxford Üniversitesi nedeniyle çok sayıda turistin ziyaret ettiği bir şehirdir. Şehirde Oxford üniversitesine bağlı çok sayıda kolej bulunmaktadır. Harry Potter filminin bazı sahnelerine ev sahipliği yapan Christ Church Cathedral’ı ziyaret etmenizi öneririm.

Oxford Üniversitesi (Fotoğraf Serpil Yıldırım Eroğlu)

Biz ziyaret saatini kaçırdığımız için içine giremedik. Burada hem kilise hem de okul bulunmaktadır. 1546 yılında İsa Kilisesi’ne koro üyeleri yetiştirmek ve erkek öğrencilerin eğitim görmesi için kurulmuş. Harry Potter filminde geçen Hogwart Salonu buradadır. Açık alanları seviyorsanız şehrin en büyük parkı olan South Park’a gidebilirsiniz.

Oxford’un en hareketleri caddeleri olan Cornmarket ve Queen Street’tir. Gezmek alışveriş yapmak için birçok mağaza bulunmaktadır. Bu şehri gezmek için 1 gün yeterli.

Radcliffe Camera, Oxford (Fotoğraf Serpil Yıldırım Eroğlu)

Sheffield, Avrupanın en büyük şehirlerinden biri olan Sheffield Güney Yorkshire bölgesinde bulunmaktadır. Şehrin ismi  “Sheaf” akarsuyundan gelmektedir.

Sheffield (Fotoğraf Serpil Yıldırım Eroğlu)

19. yüzyılda çelik üretimi ile ünlenen bu şehir  2. Dünya savaşı sırasında askeri mühimmat üretildiği gerekçesiyle 1940 yılında Naziler tarafından bombalanarak yerle bir edilmiştir.

Günümüzde halen çelik üretimi devam etsede eski görkemli günlerinde ki gibi değildir. 5 nehrin birleştiği bir sehir olmasının dışında yaklaşik % 60’ı yeşil alanlardan olusmaktadır.

Çok sayıda parkı bulunmaktadır. Avrupa kıtasında ki en yüksek ağaç sayısına sahip olmakla övünmektedirler. Şehir yedi tepe arasına kurulmuş olmasından dolayı etkileyici bir şehir manzarasına sahiptir. Millenium Galleries, Winter Garden, Peace Gardens, Graves Gallery, Tudor Square, Fire And Police Museum, Sheffield Botanical Gardens, Sheffield General Cemetery, Kelham İsland Müzesi, Abbeydale industrial Hamlet, Weston Park Müzesi, Weston parkı, Burngreave, Dore, Rivelin Valley Nature Trail, Wyming Brook Nature Reserve gezilip görülmesi gereken yerlerdir.

Manchester, Kuzey İngiltere’nin başkenti olarak adlandırılan Manchester aynı zamanda küçük Londra olarakta anılır ve Irwell nehrinin üzerinde bulunur.

Manchester (Fotoğraflar Serhil Yıldırım Eroğlu)

Kültürel, tarih ve spor bakımından ülkenin en önemli merkezlerinden biridir. Şehrin manzarasını izlek isterseniz en iyi yer Beetham Kulesi’dir. Halk arasında ıslık çalan kule olarakta tanımlanır. 47 metre yükseklikliğinde bulunan bu kulenin rüzgarlı havalarda ıslık şeklinde ses çıkardığı söylenmektedir.

İlk kez atomun  parçalanması işlemi Manchester Ünversitesi’nde yapılmıştır. Görülmesi gereken yerler listenize Menchester Üniversitesine bağlı John Rylands Kütüphanesi’ni mutlaka ekleyin.

John Rylands Kutuphanesi Menchester (Fotoğraf Serpil Yıldırım Eroğlu)

Dünyanın en büyük yazma eser ve kolleksiyonlarını görebileceğiniz kütüphanede neredeyse 5000 yıl öncesine ait kolleksiyonlar ve hemen hemen bütün dillerde yazılmış eserler mevcuttur.

Bunların içinde 196 adet Türkçe yazma eserde bulunmaktadır. Bunların dışında Manchester kalesi, Bilim ve Sanayi Müzesinide gezebilirsiniz. Bu şehri gezmek için 2 gün yeterlidir.

Bu yazımda bahzi geçen yerleri google map‘de işaretledim.


Serpil Yıldırım Eroğlu

Benzer Yazılar

İngiltere Günlükleri – Birinci Etap: Londra...
Okunan 185
Click for English Version Ailecek İngiltere’ye yerleştiğimiz günden itibaren yaşayacağım adayı karış karış gezip görmenin planlarını kuruyordum. Niha...
İngiltere Günlükleri Yazı Dizisindeki Fotoğraflar ...
Okunan 63
Site yazarlarımızdan İngiltere'de yaşayan Serpil Yıldırım Eroğlu, İngiltere gezilerindeki tecrübelerinden oluşturduğu tavsiye ve notlarını İngiltere G...
England Travel Diary: Lap 1: London
Okunan 85
Türkçe için tıklayınız Since the day I moved to England with my family, I was dreaming about to see every inch of the country that I live in.Finally,...
England Travel Diary: Lap 2: South England
Okunan 53
Türkçe için tıklayınız Version   On my first article (England Travel Diary: Lap 1: London) I’ve started my starting point was London, now I’m...