El ile Patates Kızartması Yemek Sağlıklı Değildir

Fast food lokantalarında çok garipsediğim bir durum var. Herkes menüsünü söyler. Patates kızartması gelir. Ve sakin sakin elleriyle yemeye başlarlar. Halbuki sokaktan gelinmiştir ve eller bir sürü mikrobun, bakterinin yoğun olduğu yerlere değmiştir. Gün içinde ortak yaşam alanlarınki kapı kolları, merdiven yanları, otobüslerdeki tutunma direkleri gibi sayabileceğimiz ve örneklerini çoğaltabileceğimiz yüzlerce nokta ile muhatabız. Sonra gelip elleri yıkamadan patates kızartmasını el ile yemek hiç hijyen değil.

Siz hiç kapı kolunu yalıyor musunuz? Yere düşen bir yiyeceği alıp sakin sakin yiyor musunuz? Ama elinizle değdiğiniz bu noktalara dokunu; sonra elinize taşıdığınız mikrop ve bakteriler ile birlikte patates kızartmanızı rahatça yiyebiliyorsunuz!

Ben yakın çevremde arkadaşlarıma bu durumu hatırlattğımda hemen “ama patates kızartması elle yenir” diye klişe bir cevap alıyorum. Peki patates kızartmasını elinle yemek istiyorsun ama öncesinde elini sabunla iyice neden yıkamıyorsun? Ayrıca patates kızartmasını el ile yemek dayatması fast food firmalarının çatal verip maliyetleri düşürmek için geliştirdiği bir yöntemdir. Fast food firmaları daha çok para kazanacak diye sağlığınızdan olmayın!

Diyelim ki patates kızartmasını yemenin “raconu” el ile yemek olsun. Yine de bir “racon” uğruna neden sağlığınızı riske atasınız ki?

Sipariş verirken çatal istediğinizi belirtirseniz size çatal vereceklerdir. Üşenmeyin. Sağlığınızı koruyun.

Ayrıca bazıları bakterilerin midenin asidik ortamında öldüğünü iddia ederler. Bu bilgi yanlıştır. Midenin asidik ortamında bile yaşayan bakteriler mevcuttur. Hatta yeni yeni keşfedilmiştir ki gastrit, ülser hatta sonrasında mide kanseri hep bu bakterinin sebebiyle olmaktadır. Yani mide asidi bakterilerin hepsini öldürmez.

Ayrıca başka bir iddia ise bu kadar ugak şeyler vücudun savunma sisteminin artması için gereklidir. Cevap hayır! Siz bağışıklık sisteminiz artsın diye fast food salonundaki masayı yalıyor musunuz? Ne farkı var? Bağışıklık sisteminin artması aşı ile, probiyotik, prebiyotik destekler ile olabilir.

Ellerde bulunan bakteriler ile ilgili videoyu izlemek isteyebilirsiniz.


Bedri Yılmaz

7 yaşına kadar İsviçre’de yaşamış, babasının doktora eğitiminin sona ermesiyle birlikte ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünü bitirmiştir. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu yüksek lisans eğitimi görmüştür. İş hayatına üniversite süresince dış ticaret ile uğraşarak başlamış, özellikle ihracat alanında yoğunlaşmıştır. Ayrıca ev tekstili ithalatına yönelmiş, Türkiye’de bayiler ile bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Ardından reklam ajanslarında yönetici pozisyonlarında faaliyet gösterdikten sonra ticari faaliyetlerine ara vermiş, çocukluktan beri merak saldığı fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmaya karar vermiştir. Türkiye’nin birçok yerini fotoğrafçılık amaçlı gezmiş, fotoğraf ve video çekimi alanındaki çalışmalarını uzmanlık seviyesine taşımıştır. Havadan drone çekimleri, tanıtım filmleri, kamu spotları konularında prodüksiyon hizmetleri gibi alanlarda birçok proye imza atmıştır. Çevre Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının fotoğraflanması, video çekimlerinin yapılması, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için İncesu Kanyonu’nun tanıtım filminin ve sosyal medya atağının yapılması, Fatih Belediyesi’nce Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Fatih’in Sokaklarında Tarihe Yolculuk” isimli kitapta yer alan Fatih ve Eminönü sokaklarının çekimlerinin yapılması gibi projelerde yer almıştır. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde yer almış en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sergisinde yer almıştır. Öte yandan çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyet göstermekte, gönüllü olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktadır. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğrafmetre, Gülümseyin Çekiyorum, Lotus Sanat, Art-Istannbul gibi fotoğrafçılıkla ilgili dernek ve gruplara üyeliği vardır. Sosyal medya yönetimi ve itibar yönetimi konularında uzmandır. Bu konulardaki bilgi birikimini Internet e-Business Company’nin (iebc.net) internet sitesinde ve kişisel sitesinde (bedriyilmaz.com.tr) blog yazılarıyla paylaşmaktadır.