Film Tavsiyesi: Sicario (2015)

Bu Film Neden Güzel?

Şiddet/aksiyon sahnesinin filmin çok azında yer almasına rağmen, kullandığı müzik ve kamera hareketleri ile gerilimi sürekli ayakta tutması çok yerinde. Ama bu filmi iyi yapan bir nokta daha var: Oda filmin bir noktasında CIA ajanını oynayan aktörün bir diyalogda CIA’nin (aslında Amerikan derin devletinin demek daha uygun olur) Amerikaya giren uyuşturucu trafiğini bizzat yönettiğinin söylemidir. Filmdeki uyuşturucu ile mücadele ettiğini sanan FBI ajanının aslında Amerikan derin devletinin uyuşturucu trafiğinin kontrolünü tekrar ele geçirmesine yardımcı olduğunu anlaması filmin zirve yaptığı noktadır. Bunu anlamadan seyreden izleyiciler filmden hiçbirşey anlamamış demektir.

2015 yapımı Sicario, Denis Villeneuve’un yönettiği ve baş rollerinde Emily Blunt, Benicio del Toro ve Josh Brolin’in yer aldığı Amerikan aksiyon gerilim filmi. Taylor Sheridan’ın yazdığı ilk film. Görünürde FBI’ın Uyuşturucu Savaşı ile ilgili mücadelesini anlatır gibi gözükse de arka planda uyuşturucu trafiğininde rol alan Amerikan derin devletine bir eleştri bulunmakta.

 

Fragman

 

Sınır Sahnesi

 

Filmin Afişi

 

Burdan Sonrası Spoiler İçerir!

Sicario filmini sadece bir aksiyon filmi olarak görenler için aşağıda yer alan sahneyi anlatmak isteriz. Filmin sadece bir dakikasını kapsayan bu sahnede CIA ajanı Amerikan derin devletinin uyuşturucu trafiğindeki etkin rolünü ifşa ederken görüyoruz. Hızlı tempo içersindek bu sahneyi kaçırırsanız Sicario filmini tam anlamıyla anlayamaz ve analiz edemezsiniz. Filmi bizce güzel yapan noktalardan biri de bu eleştirel yaklaşımdır.


Editörden