Atatürk Havalimanı İç Hatlar Gidişteki Kokpit Kafe’nin Masalarının Kiri

Türkiye içi bir uçak yolculuğum olduğunda eğer Atatürk Havalimanı’ndan hareket ediyorsam biniş kartımı aldıktan sonra mutlaka Kokpit Kafe’de ya bir çay ya bir kahve içer yolculuğuma öyle başlarım.

Evim alana yakın olduğu için genelde alanda pek vakit kaybetmem, ancak bir çay ya da kahve içmelik vaktim olur. Ama bu sefer dönüş biletimde bir değişiklik olduğu için uçuştan iki saat önce alanda olup check in’imi erken yapmam gerekti. Bu nedenle alana 10 dakikalık mesafedeki evimden alana gelip gerekli işlemleri yaptırıp 3 saat beklemek zorunda kaldım.

Hazır vaktim varken bilgisayarımda çalışmak istedim ama şunu farkettim ki masalar çok kirli idi. Saat sabah beşten yediye kadar bir eleman vardı ve o ancak boş bardak, tabakları yetişmeye çalışıyordu. Temizlikçi arkadaşın bir suçu yoktu. Çünkü iki saat kendisini gözlemledim bir dakika boş durmadı. Ama tüm masalar kirli idi. Dökülmüş çaylar, yemek kırıntıları ve kir. Belli ki gece uçuşlarından kalmış bir kir idi bu.

Kasadaki görevlileri uyarsam da bir gelişme olmadı. Ben de çareyi ıslak mendiller ile masayı birkaç kez silmekte buldum. Sonucun fotoğraflarını çektim ama hoş olmayan görüntü için sonra burda paylaşmamaya karar verdim.

Masamı ancak kendim temizledikten sonra çalışmaya başlayabildim.

Problem belli ki sadece satışa odaklanmış Kokpit Kafe yönetiminde… İçecek ve yiyeceklerin normalin üzerinde olduğu bu işletmenin hijyene daha bir önem vermesini beklerdim. Ama Kokpit Kafe yönetimi sabah saatlerinde temizlik için sadece bir kişiyi istihdam edince  bir kişinin kaldıramayacağı derecede iş yüklemiş oluyorlar. Böylece çok kar etmek hedefuyle temizlikten ödün vermiş oluyorlar.

Ellerde Bulunan Bakteriler başlıklı gönderim için araştırma yaparken bu konunun önemini farkettiğim için Kokpit Kafe yönetimini uyarmak maksatlı bu yazımı paylaşıyorum. Umarım bir sonreki yolculuğumda Kokpit Kafe’ye uğradığımda aynı çirkin görüntü ile karşılaşmam.


Bedri Yılmaz

7 yaşına kadar İsviçre’de yaşamış, babasının doktora eğitiminin sona ermesiyle birlikte ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünü bitirmiştir. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu yüksek lisans eğitimi görmüştür. İş hayatına üniversite süresince dış ticaret ile uğraşarak başlamış, özellikle ihracat alanında yoğunlaşmıştır. Ayrıca ev tekstili ithalatına yönelmiş, Türkiye’de bayiler ile bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Ardından reklam ajanslarında yönetici pozisyonlarında faaliyet gösterdikten sonra ticari faaliyetlerine ara vermiş, çocukluktan beri merak saldığı fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmaya karar vermiştir. Türkiye’nin birçok yerini fotoğrafçılık amaçlı gezmiş, fotoğraf ve video çekimi alanındaki çalışmalarını uzmanlık seviyesine taşımıştır. Havadan drone çekimleri, tanıtım filmleri, kamu spotları konularında prodüksiyon hizmetleri gibi alanlarda birçok proye imza atmıştır. Çevre Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının fotoğraflanması, video çekimlerinin yapılması, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için İncesu Kanyonu’nun tanıtım filminin ve sosyal medya atağının yapılması, Fatih Belediyesi’nce Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Fatih’in Sokaklarında Tarihe Yolculuk” isimli kitapta yer alan Fatih ve Eminönü sokaklarının çekimlerinin yapılması gibi projelerde yer almıştır. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde yer almış en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sergisinde yer almıştır. Öte yandan çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyet göstermekte, gönüllü olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktadır. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğrafmetre, Gülümseyin Çekiyorum, Lotus Sanat, Art-Istannbul gibi fotoğrafçılıkla ilgili dernek ve gruplara üyeliği vardır. Sosyal medya yönetimi ve itibar yönetimi konularında uzmandır. Bu konulardaki bilgi birikimini Internet e-Business Company’nin (iebc.net) internet sitesinde ve kişisel sitesinde (bedriyilmaz.com.tr) blog yazılarıyla paylaşmaktadır.