Art-İstannbul “Mürsel Yağcıoğlu” Fotoğraf Gezi Grubu

Bu yazımda size Mürsel Yağcıoğlu‘nun yönetimindeki Art-İstannbul fotoğraf gezi grubunu tanıtacağım.

Fotoğrafçılıkta 10 senedir içinde bulunduğum süreç içinde söyleyebilirim ki kurgu anlamında katılımcısına malzeme veren tek gezi grubudur Mürsel Yağcıoğlu‘nun yönetimindeki Art-İstannbul  fotoğraf gezi grubu. Başka gezi gruplar “eveeet arkadaşlar işte geldik, burası çeltik tarlası buyrun çekin” der ve sizi yalnız bırakır. Ama Mürsel Yağcıoğlu kardeşimiz fotoğraf çekilecek en iyi noktaya tüm katılımcıları toplar. Hangi  lenste hangi ayarla en iyi fotoğrafı çekeceğinizin tavsiyesini verir. Onunla kalmaz güzel bir kurgu oluşturmak için gerekirse kendisi modellik yapar. Sırf güzel renk veriyor diye yazın sıcağında, güneşin alnında sarı naylon yağmurluk giyip, elinde kürek çeltik tarlaları arasındaki yollardan bir aşağıya bir yukarıya yürüyüp pozunu verir. Saat geçtikten sonra yanımıza geldiğinde yağmurluğu çıkardığında üzerinden su gibi akan tere tanık olabilirsiniz. Herşey güzel bir kare elde etmek içindir.

Ya da daha önceden yerel fotoğrafçı ya da dostlar ile irtibata geçmiştir. Onlardan aldığı yardım ile vakit kaybetmeden en güzel noktalara gidilir.

Bir yere gidildi ve kareler çekildi diyelim. Bitti mi hayır! Yine konulu, yine mizansenli başka fotoğraların olduğu bir sonraki noktaya devam edilir. Bu gün bitene kadar devam eder.

Katılımcılarına ödüllük fotoğraflar çektirme iddiası ve gayreti ile sürekli uğraşır kardeşimiz Mürsel Yağcıoğlu.  Çektiği fotoğraflar ile ödül alan fotoğrafçıların adını anmaması ise Mürsel Yağcıoğlu kardeşimizi üzmez. Çünkü fotoğraf aşkı için elinden geleni yapar.

Sahibi olduğu kafesinde fotografçı dostlarını ağırlar. Digital eğitimler verir. Bunların geneli ücretsizdir.

Çok çalışmasının ve iyi niyetinin bir sonucu olarak yıllar içinde diğer gezi gruplarından ciddiyet anlamında sıyrılan Art-İstannbul fotoğraf gezi grubunu sırf 2018’in ilk yarısında 20 ye yakın gezi düzenlemiştir. Bazılarının bilgileri aşağıdadır.

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

 

Sırada düzenleyeceği güneydoğu gezisi ile diğer gezi gruplarına fark atacağını ve tura katılacak fotoğrafçı dostlara çok güzel kareler çektireceğine eminim.

Eğer ciddi bir fotoğrafçı iseniz ya da bu yolda ilerliyorsanız kendisinin facebook sayfasına üye olmayı ve etkinlik takvimini takip etmeyi ihmal etmeyin.


Bedri Yılmaz

7 yaşına kadar İsviçre’de yaşamış, babasının doktora eğitiminin sona ermesiyle birlikte ailesiyle birlikte İstanbul’a gelmiştir. Fevziye Mektepleri Vakfı Özel Işık Lisesi’nden mezun olmuş, ardından İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İngilizce İktisat bölümünü bitirmiştir. Kocaeli Üniversitesi İşletme Fakultesi İşletme Yönetimi ve Organizasyonu yüksek lisans eğitimi görmüştür. İş hayatına üniversite süresince dış ticaret ile uğraşarak başlamış, özellikle ihracat alanında yoğunlaşmıştır. Ayrıca ev tekstili ithalatına yönelmiş, Türkiye’de bayiler ile bir dağıtım ağı oluşturmuştur. Ardından reklam ajanslarında yönetici pozisyonlarında faaliyet gösterdikten sonra ticari faaliyetlerine ara vermiş, çocukluktan beri merak saldığı fotoğrafçılık alanında uzmanlaşmaya karar vermiştir. Türkiye’nin birçok yerini fotoğrafçılık amaçlı gezmiş, fotoğraf ve video çekimi alanındaki çalışmalarını uzmanlık seviyesine taşımıştır. Havadan drone çekimleri, tanıtım filmleri, kamu spotları konularında prodüksiyon hizmetleri gibi alanlarda birçok proye imza atmıştır. Çevre Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının fotoğraflanması, video çekimlerinin yapılması, Çorum İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü için İncesu Kanyonu’nun tanıtım filminin ve sosyal medya atağının yapılması, Fatih Belediyesi’nce Türkçe ve İngilizce olarak basılan “Fatih’in Sokaklarında Tarihe Yolculuk” isimli kitapta yer alan Fatih ve Eminönü sokaklarının çekimlerinin yapılması gibi projelerde yer almıştır. Fotoğrafları çeşitli karma sergilerde yer almış en son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sergisinde yer almıştır. Öte yandan çeşitli dernek ve vakıflarda faaliyet göstermekte, gönüllü olarak çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde bulunmaktadır. İFSAK (İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği), Fotoğrafmetre, Gülümseyin Çekiyorum, Lotus Sanat, Art-Istannbul gibi fotoğrafçılıkla ilgili dernek ve gruplara üyeliği vardır. Sosyal medya yönetimi ve itibar yönetimi konularında uzmandır. Bu konulardaki bilgi birikimini Internet e-Business Company’nin (iebc.net) internet sitesinde ve kişisel sitesinde (bedriyilmaz.com.tr) blog yazılarıyla paylaşmaktadır.