Facebook’da Yeni Güvenlik Ayarları

Mart 2018’de facebook’un güvenlik ayarları değişti. Hesabınızın çalınmasını engelleyen bu ayarların yapılması tavsiye ediliyor.

Facebook’un güvenlik ayarlarının yapıldığı sayfaya bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yeni ara yüzde yapılan değişikler sonrasında bu bölümlere ulaşıyorsunuz:

  • Giriş yaptığınız yerler,
  • Giriş güvenliği,
  • İlave güvenlik önlemleri,
  • Gelişmiş güvenlik ayarları

Tüm adımları tamamladıktan sonra facebook’unuz güvenli hale gelecektir. Bu noktada önemli olan İlave Güvenlik Ayarlama kısmında bulunanlar. Burada yer alan 3 güvenlik adımının hepsi birbirinden önemli.

  • Tanınmayan girişler hakkında uyarlar al: Bu ayar eğer sürekli giriş yaptığınız telefon, tablet veya bilgisayar dışında herhangi bir cihazdan giriş yaptığınızda size uyarı verir. Bu uyarı sadece başka cihazlar için değil başka bölgeler içinde geçerli. Farklı ülke ya da şehir algıladığında size bildirim gelir.
  • İki faktörlü kimlik doğrulaması kullan: Bu ayar giriş yaparken sizden 30 saniyede bir oluşturulmuş 6 haneli şifreyi girmenizi istiyor. Bu şifreyi Facebook uygulamasında güvenli anahtar şifresi oluştur bölümünden oluşturuluyor. Aktif ettiğinizde çeşitli adımlar ile bunu öğrenebilirsiniz.
  • Bu adımı kesinlikle aktif edin ve en yakın çevrenizdekileri işaretleyin. Eğer tüm olasılıklar olur ve hesabınız ele geçirilir ise. Burada bulunan kişiler sayesinde hesabınızı geri alabilirsiniz.

 

Gelişmiş Ayarlar

Facebook hesapları genelde kişilere gelen sahte emailler ile çalınıyor. Facebook maillerin kontrol edebileceği bir bölüm geliştirdi. Burada gelen tüm mailler görülebilir.

Hesabınızı birisi ele geçirmeye çalışırsa ya da şüphelenirseniz kesinlikle bu bağlantıdan (https://www.facebook.com/hacked) bildirin.


Bedri Yılmaz

Yazar hakkındaki bilgilere Yazar Hakkında Linkinden ulaşabilirsiniz. Bedri Yılmaz'ın biri Türkçe biri de İngilizce yayın yapan iki internet sitesi bulunmakta. Türkçe sitesine bu linkten, İngilizce sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Yazın