Google Sitenizin Kaç Sayfasını İndekslemiş, Bilmek İster misiniz?

İnternet kullanıcıları google’da bir arama yaptığında o aradıkları kelime sizin sitenizde mevcutsa kullanıcılara sizin sitenizin linkini gösterir. Peki bu nasıl oluyor? Google belli aralıklar ile sizenizi hafızasına alır. Diğer kullanıcıların aradığı bir içerik sizde varsa bunu onlara gösterir.

Peki google’un sizin sitenize gelip ne kadarının kopyasını aldığını bilmek ister misiniz? Bu mümkün.

google.com.tr arama yapacağınız kutuya arada boşluk kalmayacak şekilde site:alan adını yazarsanız bunu öğrenebilirsiniz. Kendi sitemizden örnek vermek gerekirse google.com.tr şu şekilde yazmamız gerekiyor.

site:iebc.net

Google sizin sitenizin ne kadarını hafızasına aldığını size listeleyecektir.

Şu an itibari ile sitemizde 29 blog gönderisi ve 10 sayfa kayıdı mevcuttur. Halbuki google sitemizde 175 sayfa indekslemiştir. Bu bir başarıdır. SEO ile ilgili bir başka makalesinin konusudur.

Eğer içerikleriniz hızlı yenileniyor ise google sitenize o kadar hızlı gelecektir. Google güncellenmeyen sitelere geliş peridoyu daha da uzayacaktır.

Sonuç itibari ile google sitenizin içeriğini ne kadar çok indekslemişse sitenizin SEO başarısı o kadar iyidir demektir.


Bedri Yılmaz

Yazar hakkındaki bilgilere Yazar Hakkında Linkinden ulaşabilirsiniz. Bedri Yılmaz'ın biri Türkçe biri de İngilizce yayın yapan iki internet sitesi bulunmakta. Türkçe sitesine bu linkten, İngilizce sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Yorum Yazın