İngiltere Günlükleri 3. Etap - Serpil Yıldırım Eroğlu İngiltere Günlükleri

Gidilmeyesi Yerler: Türkiye’de Artık Gitmekten Zevk Alamayacağınız Yerler

Türkiye’de Artık Gitmekten Zevk Alamayacağınız Yerler

Türkiye’de fotoğraf çekmekten zevk alan biri olarak gezi notlarımı ve tavsiyelerimi Türkiye Günlükleri başlığıyla yayınlamaya karar verdim. İlk yazımın konusunu düşünüp notlarımı alırken aklıma gelen başka bir detay oldu. Genelde Türkiye’nin güzel yerleri yazılır ve anlatılır. Ama benim son yıllarda farkettiğim konu eskiden çok güzel olan ama şimdilerde “fotoğraf” olarak keyif vermeyen yerlerin arttığı.

Genelde gezi yazılarından güzel olan yerler, popüler fotoğraf mekanları anlatılır. Ama ben bu ilk yazımda futbol tabiriyle sizleri ters köşeye yatırıp ziyaret etmekten “fotoğraf anlamında” artık zevk alamayacağınız yerleri sıralayacağım. İlk yazı dizim Gidilmeyesi Yerler olacak. Bu yazılarımdaki anlattıklarım tamamıyla fotoğraf çekmek açısından bir yorumumdur. Yoksa bu mekanlara gidip gezmek hala size güzel gelebilir.

 

Eskiden Güzel Fotoğraf ve Gezi Mekanları Neden ve Nasıl Eski Tadı Vermez Oldu?

Türkiye’da hem gezmek için hem de fotoğraf çekmek için birbirinden güzel yerler var. Bu yerler zamanla bilinir olup popüleritesini gün geçtikçe arttırıyor, arttırdıkça da bu yerlerden daha çok kişinin haberi oluyor ve ziyaretçileri artıyor. Genelde süreç şu şekilde gelişiyor. Doğal güzelliği olan bir yer yerel insanlar tarafından bilinirken gelen giden insanların birbirlerine haber vermesiyle bilinirliliği zaman içinde artıyor. Gelen ziyaretçiler artınca seyyar satıcılar gibi ziyaretçilere satış yapanlar da geliyor. Hizmet alınabirlilik artınca da ziyaretçiler daha çok geliyor. Bu ana kadar doğal güzelliklerde bir bozulma olmuyor. Ama bu noktadan sonra hoyrat ve çarpık tesisleşme başlıyor. O yerin tüm doğal güzelliğinin tabiri caizse ırzına geçilmeye başlanıyor.

Sonrasında durum vahşi bir hal alıyor. Genelde çarpık betonlaşma, sadece ranta yönelik doğal dokunun korunmasına hiçbir özen gösterilmeden olan yapılaşma belki daha çok kişinin gelmesini sağlıyor ama ne yazık ki o yerin o eski doğal görüntüsünden eser kalmıyor. Türkiye’de eskiden doğal manzarası ile keyif veren ama artık doğadan eser kalmayan yerler bir koruma olmadığı için hızla artıyor.

Benim tespitlerime göre bu yerleri en kötüden başlayaraka şu sırayla örnek vermemiz mümkün:

Trabzon Uzun Göl

Uzungöl Trabzon

Rize Ayder Yaylası

Ayder Yaylası Rize

İstanbul Büyükada

Büyükada İstanbul

• Bolu Yedigöller
• Bursa Cumalıkızık
• Bursa Gölyazı

Sizin de aklınıza listede bulunmayan bir yer varsa yorumlar kısmında belirtirsiniz.

Gelecek yazımda size Trabzon Uzungöl’e neden gitmemeniz gerektiğini anlatacağım. Yeni yazımda görüşmek üzere…


Bedri Yılmaz

Yazar hakkındaki bilgilere Yazar Hakkında Linkinden ulaşabilirsiniz. Bedri Yılmaz'ın biri Türkçe biri de İngilizce yayın yapan iki internet sitesi bulunmakta. Türkçe sitesine bu linkten, İngilizce sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Gidilmeyesi Yerler: İstanbul Büyükada
Okunan 5
Bir İstanbullu olarak Büyükada'ya çok uzun zamandır gitmemiştim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın doğal sit alanlarının çekimleri için Prens Adaları ...
Gidilmeyesi Yerler: Rize Ayder Yaylası
Okunan 9
2017 Ağustos'unda Rize'yi ziyaret ettiğimde sonunda Ayder Yaylası'nı göreceğim için çok heyecanlıydım. Yıllarca fotoğraflarını görüp ben de orda olsay...
Gidilmeyesi Yerler: Trabzon Uzungöl
Okunan 25
Uzungöl'e yıllarca gitmek istemiş ama bir türlü fırsat bulamamıştım. Nihayetinde Ağustos 2017 tarihinde ziyaret etme fırsatım oldu. Uzungöl'e ilk vard...

Yazar hakkındaki bilgilere Yazar Hakkında Linkinden ulaşabilirsiniz. Bedri Yılmaz'ın biri Türkçe biri de İngilizce yayın yapan iki internet sitesi bulunmakta. Türkçe sitesine bu linkten, İngilizce sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Back to site top