Gidilmeyesi Yerler: İstanbul Büyükada

Bir İstanbullu olarak Büyükada’ya çok uzun zamandır gitmemiştim. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın doğal sit alanlarının çekimleri için Prens Adaları Doğal Sit Alanını çekmek projesi kesinleşince çok memnun olmuştum. En son lise döneminde arkadaşlarımla geldiğim Büyükada’ya yıllar sonra tekrar gidecek ve hem fotoğraflarını çekecek hem de filme alacaktık.

Büyükada’ya Bostancı’dan kalkan vapurla geldik. Ekim 2017’de henüz sonbahar başlamamış hatta yazdan kalma bir gün vardı.

Adaya ilk indiğimizde karşılaştığım kalabalık beni çok şaşırttı. Gerçi vapurdaki insan sayısından anlamalıydım ama o kadar insanı sokakta görmek beni şaşırttı. Hele adanın meydanındaki saatin oraya giden haifi yukarı çıkan yolda insan güruhunun üzerime üzerime gelmesi beni çok şaşırtmıştı. Bu insan seli inanın Beyoğlu’ndaki ile aynı hatta daha kalabalığı idi. İnsanların şehirden kaçıp keyif yapmak için geldikleri adada bu kalabalık içinde nasıl keyif alabileceklerini düşünmeden edemedim.

Saatin ordaki faytonlara binmek için 10 dakika sıra bekledikten sonra faytonla adanın üst taraflarına çıktık. Tepede iken faytondan inip yayan olarak daha yukarılara çıktık. Buralar sakin doğa ile başbaşa kalabileceğiniz yerler. Tabi ki bir tesis yok. Çünkü doğal sit alanı ve koruma altında. Çekimlerimizi bitirdikten sonra tekrar yürüyerek yarım saatte sahil kısmına geldik.

Adada çay kahve içeceğiniz, yemek yiyeceğiniz birçok alternatif var. Fakat bu kadar kalabalık bir yerde keyif almanızın imkansız olacağını belirtmeliyim.

Peki alternatif ne? Heybeli Ada ve Kınalı Ada’yı sizlere tavsiye ederim. Heybeli Ada eski ahşap evleri ile size güzel fotoğraflar verecektir ve Büyükada gibi kalabalik değil. Kınalı Ada ise sessiz, sakin.

Size tavsiyem eğer Büyükada’da eviniz yoksa keyif yapmak için kesinlikle oraya gitmemelisiniz. Büyükada’nın tadı kaçmış derim.

Bir sonraki yazımda Bolu Yedigöller’den bahsedeceğim. Görüşmek üzere…


Bedri Yılmaz

Yazar hakkındaki bilgilere Yazar Hakkında Linkinden ulaşabilirsiniz. Bedri Yılmaz'ın biri Türkçe biri de İngilizce yayın yapan iki internet sitesi bulunmakta. Türkçe sitesine bu linkten, İngilizce sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Benzer Yazılar

Gidilmeyesi Yerler: Rize Ayder Yaylası
Okunan 9
2017 Ağustos'unda Rize'yi ziyaret ettiğimde sonunda Ayder Yaylası'nı göreceğim için çok heyecanlıydım. Yıllarca fotoğraflarını görüp ben de orda olsay...
Gidilmeyesi Yerler: Trabzon Uzungöl
Okunan 25
Uzungöl'e yıllarca gitmek istemiş ama bir türlü fırsat bulamamıştım. Nihayetinde Ağustos 2017 tarihinde ziyaret etme fırsatım oldu. Uzungöl'e ilk vard...
Gidilmeyesi Yerler: Türkiye’de Artık Gitmekt...
Okunan 97
Türkiye'de Artık Gitmekten Zevk Alamayacağınız Yerler Türkiye’de fotoğraf çekmekten zevk alan biri olarak gezi notlarımı ve tavsiyelerimi Türkiye G...

Yazar hakkındaki bilgilere Yazar Hakkında Linkinden ulaşabilirsiniz. Bedri Yılmaz'ın biri Türkçe biri de İngilizce yayın yapan iki internet sitesi bulunmakta. Türkçe sitesine bu linkten, İngilizce sitesine ise bu linkten ulaşabilirsiniz.

Yorum Yazın

Back to site top